Ieteikumi » Padomi

Ieskatāmies kāzu kleitu pirmsākumos

Thomas AE/ unsplash.com

Vasaras trīs mēneši ir kāzu mēneši. Kāzas varētu nosaukt par visu kultūru lielu dzīves notikumu, kas vien atšķiras ar svinēšanas tradīcijām.

Viena tradīcija, kura ir kopīga visām kultūrām, kāzu tērpi, kurus darina speciāli šim notikumam.

Bet pievērsīsimies kāzu kleitām. Kāpēc dažādās kultūrās līgava izvēlas tika baltas krāsas kāzu kleitu?

 

Karaliene Viktorija- kāzu kleitas krāsas autore

Kāzu kleitas krāsa jau izsenis ir balta, taču tā tas nav bijis vienmēr. Šo tradīciju aizsāka Anglijas slavenākā karaliene – Viktorija, kura savu un Alberta laulību noslēdza 1840.gadā. Šajā laikā uzvilkt baltu kāzu kleitu bija liels izaicinājums, balta krāsa simbolizēja nevainību un tīrību. Līdz tam brīdim baltas krāsas apģērbu varēja atļauties vilkt tikai kā apakšveļu.  Tad Jūs varat iedomāties, cik tas bija izaicinoši, taču mūsdienās tas ir tik pašsaprotami.

 

James Bold/ unsplash.com

 

Kāzu kleitas 19.gs.

Pēc rūpniecības apvērsuma reizē ar universālveikalu parādīšanos ikviena sieviete varēja realizēt savu sapni precēties, mugurā velkot balto kāzu kleitu. Balta kleita kļuva vēl populārāka. Šajā periodā svarīgs bija arī praktiskums, jo lai gan balta kleita bija populāra, dažas līgavas vilka tērpus, kas bija vairāk praktiski un varēja valkāt arī pēc kāzām. Tā kā kāzu kleitu mode sekoja līdzi laikam un kleitas bija gana ērtas, bija nepieciešami tikai nelieli labojumi, lai to varētu valkāt vēl pēc tam.

Ar laiku mode kļuva ekstravagantāka un interesantāka, jo līgavas izvēlējās pārņemt tradīcijas no Viktorijas laika kleitām un izveidot tās atbilstošas sev. Stili kļuva arī vienkāršāki, un atspoguļoja mainīgo sieviešu lomu sabiedrībā. Pēc pāris desmitgadēm Koko Šaneles iespaidā kleitas garums kļuva īsāks un pamazām notika atbrīvošanās no cieši sasietās korsetes. Tieši šī dizainere bija spēcīgs virzītājspēks pārmaiņām sieviešu modē, un viņa bija tā, kura oficiāli iepazīstināja ar īsu kāzu kleitu 1920. gadā.

 

Charisse Kenion/ unsplash.com

 

Dažādu valstu kāzu tradīcijas

Ķīnā domā atšķirīgi un šajā reģionā cilvēki tradicionāli uzskata, ka sarkana krāsa ir labklājības un laimes simbols, tāpēc ķīniešu kāzās par vispiemērotāko joprojām tiek uzskatīts sarkanais kimono. Līdzīgas tradīcijas pastāv arī Japānā, jo līgavas velk mugurā krāsainus, ar bagātīgiem izšuvumiem rotātus tautas tērpus, kas ir ļoti skaists un tradīcijām bagāts rituāls. Jāsaka, ka diemžēl Eiropas kāzu simboli pamazām iekļūst arī Ķīnā un Japānā, bet atšķirībā no Eiropas, šajās valstīs mūsdienu līgavas bieži vien izvēlas pat divu veidu kāzu apģērbu, pirmais velkot tradicionālo, bet otro izvēloties Rietumu kāzām raksturīgu, proti – baltā krāsā.

Savukārt, Spānijā līgavas tērpās pavisam netipiskā – melnas krāsas kāzu kleitā. Spāņi uzskata, ka šī krāsa ir saistīta ar mūžīgas mīlestības simboliku un viduslaikos melna krāsa kāzās tika izmantota arī Skandināvijā. Citā kontinentā – Āfrikā, kāzu kleitas krāsas parāda piederību noteiktam ciemam, kurā piedzimusi līgava. Tā kā tautu ir ārkārtīgi daudz, ir svarīgi nepazaudēt savu identitāti un kāzu tērps ir viens no veidiem, kā to izdarīt. Marokā koši dzeltenā krāsa tiek atzīta kā vislabākā kleitas krāsa, jo spēj aizkavēt ļaunumu.

 

Brynden/ unsplash.com

 

Atcerēsimies, ka līgavas ziedu pušķis ir kāzu tērpa sastāvdaļa

Patiešām grūti ir iztēloties līgavu bez ziedu pušķa rokās, tomēr arī šī tradīcija izveidojās pakāpeniski, jo sākotnēji Senās Romas laikos jaunais pāris ap kaklu aplika vītni no dažādiem augiem, simbolizējot jaunu dzīvi un auglību, savukārt viduslaikos pušķiem bieži tika izvēlēti asi smaržīgi augi, piemēram, ķiploki un dilles, lai atvairītu infekcijas un nomāktu dažādus ķermeņa aromātus. Un atkal jāpiemin karaliene Viktorija, kas savam kāzu pušķim pievienojusi arī ziedus. Laika gaitā šī tradīcija izplatījās pa visu Eiropu. Karaliene Viktorija ir ievērojama arī tāpēc, ka kopš viņas valdīšanas laikiem sāka attīstīties puķu valoda, ar kuras palīdzību, dāvinot ziedus, cilvēkiem bija iespēja izteikt savas jūtas un slēptās domas.

 

Chuttersnap/ unsplash.com

 

Topošās līgavas, izvēlieties savu kāzu kleitu tādu, kādu to vēlaties (krāsai nav nozīmes). Svarīgākais ir tikai tas, lai tajā jūties skaista un īpaša! Turpini lasīt un uzzini Styliste sagatavotos ieteikumus, kā pieskaņot smaržas līgavas pušķim. 

 

Iedvesmai Katya Katya kāzu kleitas no Riga Fashion Week modes skates.

RIGA FASHION WEEK FALL2018 - KATYA KATYA

Bildes: Baiba Ralle/Styliste.lv

 

 

Lasītākie raksti 10 lietas, kas vienmēr būs modē 10 lietas, kas vienmēr būs modē 9 stilīgas sievietes paradumi 9 stilīgas sievietes paradumi Elle Fanning - Kannu filmu festivāla 2017 atklāšanas ceremonijas zvaigzne Elle Fanning - Kannu filmu festivāla 2017 atklāšanas ceremo... Paņēmiens, kā novērst matu elektrizēšanos Paņēmiens, kā novērst matu elektrizēšanos
10 lietas, kas vienmēr būs modē 10 lietas, kas vienmēr būs modē 9 stilīgas sievietes paradumi 9 stilīgas sievietes paradumi Elle Fanning - Kannu filmu festivāla 2017 atklāšanas ceremonijas zvaigzne Elle Fanning - Kannu filmu festivāla 2017 atklāšanas ceremo... Paņēmiens, kā novērst matu elektrizēšanos Paņēmiens, kā novērst matu elektrizēšanos