Skaistums » Smaržas

Ernests Bo - cilvēks, kurš dāvaja pasaulei Chanel No.5 smaržas

shutterstock.com

Parfimērs Ernests Bo ir visvairāk pazīstams sakarā ar kulta smaržu Chanel No.5 izveidošanu un ilggadējo sadarbību ar Chanel. Par to, kā tieši viņam tas izdevās, lasiet šajā rakstā.

 

Ernests Bo piedzima Maskavā 1881.gada 8.decembrī krievu-franču ğimenē. Ernesta vecāki bija Eduārds Bo un Augustīne Misfelda. Ernesta vecākais brālis no tēva puses arī Eduārds Bo bija franču parfimērs un direktoru padomes loceklis lielā kosmētikas ražošanas uzņēmumā - Alphonse Rallet&Co (Maskava), pēc 1898.gada uzņēmums nonāca franču kompānijas Chiris īpašumā.

 

Tieši šajā laikā, pēc vidējās izglītības saņemšanas, 17 gadus vecais Ernests Bo sākā strādāt par laborantu Alphonse Rallet&Co, bet 1900.gadā devās uz militārajām apmācībām uz Franciju.

 

1902.gadā Ernests atgriezās Maskavā un turpināja strādāt Alphonse Rallet&Co, bet jau par tehniskā direktora palīgu, un jau 1907.gadā Ernests pats kļuva par tehnisko direktoru, kā arī ieguva savu vietu direktoru padomē, jo bija centīgs un talantīgs parfimērs. Arī savas pirmās smaržas Ernests Bo izveidojā 1907.gadā, diemžēl, to nosaukums ir zudis vēstures arhīvos.

 

1912.gadā Ernests Bo apprecējās ar Iraīdu de Šoenahu un kļuva atpazīstams sakarā ar smaržām Bouquet de Napoleon, kuras bija veltītas 1812.gada kara simtgadei. Gadu vēlāk iznāca Bouquet de Catherine. Smaržas tika veltītas Katrīnai Lielajai un Romanovu nama 300 gadu jubilejai, bet šīs smaržas neieguva popularitāti, jo Katrīnai Lielajai bija vāciešu saknes, bet, sākoties Pirmajam pasaules karam, Krievijas impērijā cilvēki nebija draudzīgi noskaņoti pirkt preces, kaut arī attālināti, saistītas ar Vāciju.

 

Alex Sajan/ unsplash.com

 

Interesanti, bet 1913.gadā slavenā parfimērijas kompānija Brocard (Maskava) arī izveidoja smaržas Romanovu 300 gadu jubilejai - The Empress's Favorite Bouquet.

Dažus gadus vēlāk smaržām nomainīja nosaukumu uz Red Moscow (Sarkanā Maskava), un tās sāka ražot kompānija Novaja Zarja. Daži eksperti uzskata, ka Chanel No.5 un Sarkanai Maskavai ir līdzīga parfimērijas kompozīcija. Iemesls varētu būt tāds, ka Ernests Bo, sākot savas parfimēra apmācības, neapzināti ietekmējās no Brocard smaržām.

 

1914.gadā, sākoties karam, Ernests Bo atgriezās militārās aktivitātēs. Viņš kā leitnants Ernests Bo cīnījās ar ienaidniekiem Krievijā 1917.gadā un Vācijā 1918.gadā. Par nopelniem karā Ernests Bo saņēma ordeni.

Pēc kara viņš palīdzēja cīņā pret boļševikiem un kādu laiku strādāja cietumā, kurā turēja Baltās kustības pretiniekus. Viņš palīdzēja kā krievu-franču tulks.

 

1919.gadā Ernests Bo emigrēja uz Franciju. Krievijas impēriju pameta arī Ernesta sieva Iraīda ar dēlu, viņi satikās Francijā, bet vēlāk izšķīrās, un dēls palika dzīvot ar tēvu. Pēc kāda laika Ernests Bo apprecējās otro reizi ar Ivonnu Girodonu. Viņiem piedzima meita Madelīne.

 

Savu parfimēra karjeru Ernests Bo turpināja La Bokkā, kur atradās Chiris kompānija. Tur strādāja daudzi pazīstami Ernestam cilvēki no Rallet Maskavā. La Bokkā Ernests izveidojā dažādu smaržu sēriju Rallet No.1

Kaut arī darbs bija labs, Ernestam pietrūka attīstības, un pateicoties saviem sakariem, 1920.gadā viņš ar kņaza Dmitrija Romanova palīdzību organizēja tikšanos ar Koko Šaneli Kannās, jo kņazs bija labi pazīstams ar Koko. Ernests parādīja Koko savu Rallet No.1 divu sēriju smaržu līniju, kurā bija smaržas ar numuriem no 1 līdz 5 un no 20 līdz 24 (kopumā 10 ), un Koko Šanelei visvairāk patika smaržas numur 5 no visām Ernesta piedāvātajām. Kad Ernests pajautāja par smaržu nosaukumu, pēc vienas versijas, Koko Šanele pateica Ernestam Bo: "Es vienmēr palaižu tirgū savu kolekciju 5.mēneša 5.dienā, tā kā numurs 5, iespējams, nes man veiksmi, es to nosaukšu No.5"

 

gettyimages.com

 

Ernests Bo meklēja jaunas iespējas, kā ar ķīmijas palīdzību uzlabot smaržas, un viņš nonāca pie aldehīdiem - skābekli saturošiem organiskajiem savienojumiem. Un Chanel No.5 ir vienas no pasaulē pirmajām smaržām ar ziedu aldehīdu sintētisku kompozīciju. Chanel No.5 smaržās bija tiešām daudz aldehīdu. Pastāv versija, ka Ernesta Bo asistents vienkārši kļūdijās ar aldehīdu daudzumu, pievienojot daudz vairāk, nekā bija plānots, bet tieši šāda nejaušība palīdzēja uzlabot smaržu toņa nianses.

 

Chanel No.5 kompozīcija:

Sākuma notis - aldehīdi, neroli, ilang ilangs, bergamote, citrons.

Sirds notis - īriss un to sakne, maijpuķīte, jasmīns, roze.

Pamatnotis - ambra, pačūlija, civetta, sandals, muskuss, vaniļa, ozols, vetivērs.

 

Smaržas Chanel No.5 Koko Šanele izvēlējās, lai uzdāvinātu saviem tuviem draugiem 1921.gada Ziemassvētkos, pirmajā partijā bija tikai 100 smaržu flakoni, bet pieprasījums izrādijies tik ļoti liels, ka 1922.gadā Chanel No.5 sāka pārdot Koko Šaneles veikalos.

 

Viens no oriģināliem Koko Šaneles gājieniem smaržu popularizēšanā bija diena, kad viņa uzaicināja Ernestu Bo un savus draugus uz restorānu Rivjēra. Viņa izsmidzināja Chanel No. 5 smaržas uz galda virsmas, un gandrīz visas sievietes restorānā ejot garām, apstājās un jautāja, kas tieši tik labi smaržo. Tajā brīdi Koko Šanele saprata, ka šīs smaržas ir unikālas, un tas būs kā īsta revolūcija parfimērijas pasaulē, un viņai bija taisnība.

 

Koko tomēr nolēma pārdot arī Chanel No.22 ( Ernesta Bo 22.numurs), bet publikai tās īpaši nepatika, un smaržas izņēma no pārdošanas. 1922.gadā Ernests Bo aizgāja no Chrisis,  un sāka strādāt Parīzē pie ķīmiķa Jūdžina Šarabota.

 

Bet Chanel No.5 panākumi tika pamanīti, un franču luksa veikalu ķēdes Galeries Lafayette īpašnieki 1924.gada 4.aprīli nopirka no Koko Šaneles tiesības uz Chanel No.5 smaržām, kā arī izveidoja kompāniju Les Parfums Chanel, un uzaicināja Ernestu Bo uz galvenā parfimēra vakanci. Ernests strādāja Les Parfums Chanel līdz savai pensijai 1954.gadā, kad viņu nomainīja parfimērs un ķīmiķis Henrijs Roberts.

 

shutterstock.com

 

Gadu agrāk 1953.gadā Time Magazine intervijā, Ernests Bo teica par smaržu veidošanu : " Tas ir kā rakstīt mūziku. Katram komponentam piemīt noteikta tonālā vērtība... Es varu komponēt valsi vai arī bēru maršu. "

 

Vēl viens fakts, saistīts ar interviju un Chanel No.5, nāk no 1950.gadiem, kad vienā no intervijam Merilina Monro pateica, ka viss, kas viņai ir mugurā  ejot gulēt, ir daži Chanel No.5 pilieni. Tā bija viņas personīgā atziņa, nevis apmaksāta reklāma, bet pēc intervijas iznākšanas, Chanel No.5 pārdošanas apjomi kļuva tik lieli, kā nekad agrāk.

 

Ernests Bo savas karjeras laikā izveidoja ne tikai Chanel, bet arī smaržas Bourjous - Kobako Vintage Edition un Soir de Paris.

 

Ernests Bo nomira Parīze 1961.gada 9.jūnijā, kad viņam bija 79.gadi. Baznīca, kurā tika noorgonizētas Ernesta Bo bēres, bija pilnībā izdekorēta ar rozēm kā simbols, cik daudz brīnišķīga Ernests izveidojā savas dzīves laikā.

Visi cilvēki, kuri pazina Ernestu Bo, raksturoja viņu ar vārdu - elegants, bet ņemot vērā paša Ernesta vārdus: "Tāpēc ka man parfimērija ir māksla un īstam parfimēram ir jābut māksliniekam", vajadzētu piebilst, ka Ernests Bo tiešām bija īsts mākslinieks, un viņa māksla dzīvo joprojām.

Lasītākie raksti Eļļa matos // Pati sev frizieris Eļļa matos // Pati sev frizieris 6 Zelta likumi ziemas laikam 6 Zelta likumi ziemas laikam 2018.gada kāzu tendences 2018.gada kāzu tendences Šī rudens krāsa numur 1 - sarkanā Šī rudens krāsa numur 1 - sarkanā
Eļļa matos // Pati sev frizieris Eļļa matos // Pati sev frizieris 6 Zelta likumi ziemas laikam 6 Zelta likumi ziemas laikam 2018.gada kāzu tendences 2018.gada kāzu tendences Šī rudens krāsa numur 1 - sarkanā Šī rudens krāsa numur 1 - sarkanā