Skaistums » Dzīvesstils

Depresija. Lipīga vai mūsdienu kulta diagnoze?

Asdrubal Luna/ unsplash.com

Braši soļoju nākamajā izaicinājumā, lai mums būtu par ko papļāpāt. Apmeklēju RigaBrain īpašnieka un ergoterapeita Petera Urtāna lekciju par depresiju, maskām, trauksmes sajūtu. Informāciju un sajūtas esmu apkopojusi, uzreiz sniegšu atbildi virsrakstam – nē, depresija nav lipīga. Un vēlos cerēt, ka tā nav kulta diagnoze, bet secinājumu izdarīsi Tu

 

Ana Bregantin/ pexels.com

 

Kas ir depresija?

Pēc Urtāna vārdiem, tā ir sajūta, ka esi pazaudējis savu būtību, pārgurums, nespēja saskatīt pozitīvāku nākotni. Šo izdzirdot, man gribējās (bet sēdeju klusa) oponēt argumentam, ka tā taču mēs katrs esam jutušies. Vai tad ne? Un, manuprāt, būtu muļķīgi par šāda argumenta izdzirdēšanu piemērot sev dianozi – depresija. Tad jau katru reizi, kad rīts iesākas bez kafijas man var piemērot – agresivitāti, lai gan pēc dabas esmu mierīga. Pēc manām domām, ir labi justies slikti, labi un citās emociju amplitūdās. Uzskatu, ka diagnoze sākas pēc ilgstošiem sliktas pašsajūtas novērojumiem.

 

Bet šeit aizpildot testus, vari noskaidrot speciālistu slēdzienu: http://nenoversies.lv/#

 

Nedefinēšu endogēno un psihogēno psihi, nedefinēšu depresiju, mēs visi varam iegoglēt definīcijas, šoreiz vairāk gribu pastāstīt par pieņēmumiem un aicināšu aizdomāties par vārda „depresija” lietošanu. Jo, pēc personiskās pieredzes, dzirdu, ka dažādi indivīdi šo vārdu mētā un lieto nevietā, tā nav sajūta, tā tiešām ir slimība un diagnoze.

 

Pēc pēdējiem statistikas datiem, ar depresiju skarti ir 350 miljoni cilvēku. Ar depresiju viesbiežāk cīnās cilvēki, kuriem ir maznozīmīgs darbs. Darbs, kurš nerada piepildījumu. Biju pārsteigta, ka „Amazon” (populārs interneta veikals) ir apzināti noalgojuši speciālistu, kurš apslāpē vēlmi darbiniekiem darīt pašnāvību. Jautāsi – kāpēc tāds vajadzīgs? Mani arī interesēja šī nepieciešamība. Redzi, izrādās „Amazon” ir darbavieta, kur notiek rekordliels pašnāvību skaits.

 

Ursula Madariaga/ pexels.com

 

Iegūt diagnozi- depresija, var kontroles neesamības gadījumos, piemēram, visiem zināmais alkohols, jo tas iespaido smadzeņu darbību un tā ietekmē, ja cilvēka rakstura īpašības izmainās, tātad cilvēks valkā „maskas” un alkohola ietekmē tās nenokontrolē. Tas ir viens piemērs, otrs – nenovērtēšana darbā, tas pats fakts par „Amazon”, iespējams pašnāvību skaits ir dēļ šī iemesla. Padomājiet paši, darbs ir konsakventi vienveidīgs, tas prasa ātrumu, un ir citas varbūtības kāpēc, kas izraisa sajūtu caur sajūtām, kas noved pie nenovērtēšanas.

 

Pazušana Facebook, kur viss ir skaists.

Jā,vecie labie kompleksi nekur nepazudīs, jā, jā un vēlreiz jā, tie var novest pie depresijas, jo ir nemitīga salīdzināšana ar citiem. Bet te es piebildīšu, ka ir  „tik vienkārši, bet tik sarežģīti” – ir jāņem un jādara, nekādā gadījumā nevajag, nemūžam nekad balstīt vērtības uz sabiedrības uzskatiem. Nekad! Veido pati savas vērtības, izskatu, ēšanas paradumus, visu ar sabalancētību, bet savu.

 

Sanfrancisko tilts.

Jaunā paaudze iespējams, ka nezinās, bet Sanfrancisko tilts ir atspoguļots ģimenes attiecību seriāla „Step by step” („Soli pa solim”) sākuma rullītī. Labi, šoreiz ne par seriāliem, pieminu tiltu, jo tas Pasaulē ir zināms kā pašnāvnieku tilts, un biežo nelaimes gadījumu dēļ, protams, ir dažādi drošības pasākumi, restes un uzstādīta cita atribūtika. Interesanti, diemžēl, bet bijuši pat uzstādīti telefoni, kur potenciālie „lecēji” var piezvanīt speciālistiem, kuri ar viņiem runā. Un visbiežākais iemesls kādēļ viņi tur atrodas ir vientulība, nav ar ko izunāties.

 

Min An/ pexels.com

 

Kenneth Baldwin.

Vīrietis, kurš noleca no Sanfrancisko tilta, guva smagus miesas bojājumus un šobrīd, izveidojot biedrību, stāsta par depresiju, dzīves jēgu un atlabšanu. Par viņu ir uzņemta filma, kurā viņš skaidrā un saprotamā valodā izstāsta depresiju, vēlmi „lekt”. Lai Tu saprastu vai vēlies klausīties šajā stāstā, noskaties YouTube filmas treileri, meklē –

„Waking up Alive trailer” .

 

Vitamīni.

Protams lietojot Omega 3, Magniju, D vitamīnu ir labi, bet tas neizārstē no depresijas. Depresija mazinās, ja ēd ēd augļus, dārzeņus, senes, pākšaugus – vitamīnus uzņem tiešā veidā, caur pārtiku. Ja vingro, maina domāšanu. Var pat izmēģināt Ēriksona uzdevumu, kurš sevī ietver saullēktu salīdzināšanu. Katru reizi to vērojot, pierakstīt vai ierakstīt izmaiņas. Tas palīdzot.

 

Depresija ilgi mājo cilvēkā.

Jācenšas sevi salīdzināt ar vakardienas sevi, bet ne caur kritikas prizmu. Pozitīvi. Viens no labākajiem laimes noteicējiem ir mūsu domu plūsma. Zemāka motivācija noved pie zemākiem kognitīviem procesiem, depresīvie fokusējas uz citiem cilvēkiem. Apkārtējiem būtu jāreaģē uz šiem slimību skartajiem nopietni, nevis vēl vairāk jānoniecina. Jo iespējams Tava replika, nodara pāri otram. Piebildīšu arī par medikamentiem, tie tikai rada mākslīgu stāvokli smadzenēs, 65% - 80% lietojot antidepresantus turpina būt depresīvi.

 

Engin Akyunt/ pexels.com

 

Rietumos cilvēki lieto antidepresantus tik daudz, ka tie atrodami ūdenī.

Piemēram, Islande, kur ir reģistrēti ļoti, ļoti daudz depresīvo iedzīvotāju, reģistrētas rekordlielā daudzumā pašnāvības, bija akcija uz konkrētiem antidepresantiem – sniegt tos bezmaksas.

 

Depresīvi cilvēki spēj pievērsties sīkumiem, bet nav kreatīvi. Nespēj radīt jaunu, tikai spēj novērot. Viņu zemapziņa ir pilna. Urtāna kungs minēja, ka, jo depresīvāks cilvēks, jo spēcīgāka ir to loģika. Nav tā, ka depresīvs cilvēks vispār nespēj funkcionēt.

 

Peteris Urtāns ir ne tikai savas jomas speciālists, bet interesanta personība, kura izglīto, iesaku Tev apskatīt šos video materiālus:

 

https://www.youtube.com/watch?v=PFCN_Hhbf1k

video par bailēm

 

https://www.youtube.com/watch?v=YYxKcvLUFDQ

par smadzeņu darbību veselību

 

https://www.youtube.com/watch?v=kDqs5JuGqtc

par RigaBrain

 

Ursula Madariaga/pexels.com

 

Depresijas tēmai pieskāros ļoti smalki un īsi, tikai papļāpājām. Vēlējos sniegt interesantus faktus un iespēju iepazīt Tev šo diagnozi no cita skatu punkta. Par to vai tā ir kulta diagnoze, minēju, ka ceru, ka nē. Bet atzīšu, zinu un dzīvoju ar apziņu, ka man ir līdzās cilvēki, kurus māc depresija, trauksme, kuri valkā maskas, kuras vienā dzīves posmā krīt, un tad viss jūk un brūk. Tā ir psihiska slimība, kura skar daudzus, esmu dzirdējusi populārās – veģitatīvā distonija terminus, terapija, seansi ar ... un min ezotēriskus, šamaniskus itkā speciālistus. 

 

Manuprāt, nav jākaunās no sliktas pašsajūtas, un nav jābūt kaunam no ne kādas slimības. Tā nav izlaidība, ja darbs ir apnicis un tā nav augstprātība, ja darbā jūties nenovērtēta. Iespējams, cilvēki palikuši brīvāki no vecās padomju savienības priekškara ēnas un beidzot runā par sajūtām, mēdz riskēt, uzdrošinās mainīt darbus, ja vajag kaut vai desmit, kamēr atrod savu īsto vietu.

 

Mani priecē, ka jaunie cilvēki lauž veco sabiedrības standarta paku – ja kopā, tad kāzas, bērns, darbs un viss. Bet  - dzīvo dzīves brīvi, nosaka savu ģimenes modeli, mācās vai nemācās – cilvēks nav ar to sliktāks un izglītība nav intelekta rādītājs. Tā pat ir ar depresiju, beidzot par to runā. Beidzot dara kaut ko lietas labā.

 

Tikai kopā izglītojoties, mēs varam palīdzēt līdzcilvēkiem. Un ir stilīgi būt zinošām arī par tēmām, kuras mūs, Tevi vai mani neskar. Un, tikai atgādināšu, ka diagnozes nenosaka kaimiņš, radinieks vai kāds cits, bet tikai un vienīgi konkrētas jomas speciālisti. Pie pirmajām skumjām vai sliktās dienas nenostādi sevi depresijas itkā pašdēvētā sākumposmā, Tev vienkārši ir slikta diena!

Par visu labo!

 

nenoversies.lv pieejamais uzskates materiāls/ nenoversies.lv

 

nenoversies.lv pieejamais uzskates materiāls/ nenoversies.lv

 

Iedvesma smelta no nenoversies.lv un lekcijas apmeklējuma.

 

 

Lasītākie raksti Iedvesmojošas slavenības dalās skaistumkopšanas noslēpumos un vienojas kopīgā fotosesijā. Iedvesmojošas slavenības dalās skaistumkopšanas noslēpumos ... Kā izvēlēties labu frizieri Kā izvēlēties labu frizieri Festivālu sezona ir sākusies! Ko izvēlēties šovasar, lai izskatītos ne tikai stilīgi, bet arī ērti Festivālu sezona ir sākusies! Ko izvēlēties šovasar, lai iz... Kāpēc Tev vajadzētu lietot lavandas ēterisko eļļu? Kāpēc Tev vajadzētu lietot lavandas ēterisko eļļu?
Iedvesmojošas slavenības dalās skaistumkopšanas noslēpumos un vienojas kopīgā fotosesijā. Iedvesmojošas slavenības dalās skaistumkopšanas noslēpumos ... Kā izvēlēties labu frizieri Kā izvēlēties labu frizieri Festivālu sezona ir sākusies! Ko izvēlēties šovasar, lai izskatītos ne tikai stilīgi, bet arī ērti Festivālu sezona ir sākusies! Ko izvēlēties šovasar, lai iz... Kāpēc Tev vajadzētu lietot lavandas ēterisko eļļu? Kāpēc Tev vajadzētu lietot lavandas ēterisko eļļu?