Skaistums » Dzīvesstils

Salds miegs naktī- kvalitatīva diena nomodā

unsplash.com

Labs miegs ir enerģijas, dzīvesprieka un mundruma noslēpums. Tieksme pēc tā ir tikpat stipra, cik vajadzība elpot, taču daudzi cilvēki ikdienā cieš no miega traucējumiem.

 

Pazīmes, kas liecina par bezmiegu:

 • Apgrūtināta aizmigšana
 • Bieža pamošanās
 • Pārāk agra pamošanās no rīta
 • Miegs nav spirdzinošs, cilvēks no rīta nejūtas izgulējies

 

Bezmiega negatīvās sekas:

 • Palielinās depresijas risks
 • Sirds-asinsvadu problēmu riska pieaugums
 • Pieaugošs nogurums
 • Atmiņas traucējumi
 • Samazinās darba ražīgums un darba drošība
 • Koncentrēšanās grūtības
 • Palielinās reakcijas laiks
 • Pieaug traumatisma risks, aizkaitināmība

 

unsplash.com

 

Miegā smadzenes atpūšas un sagatavojas jaunai dienai, tās apstrādā dienas laikā iegūto informāciju un mācās to izmantot turpmākajai dzīvei. Pētījumi liecina, ka labs nakts miegs uzlabo spēju mācīties jaunas lietas un risināt problēmas, savukārt ilgstoši traucēts miegs var apgrūtināt dažādu lēmumu pieņemšanu un problēmu risināšanu, kā arī samazināt spēju atcerēties un mācīties apgūt ko jaunu. Tas ir iemesls, kāpēc nereti, pamostoties no rīta, “galva ir skaidrāka” un lēmumus pieņemt var daudz vieglāk. Miegs ir nepieciešams, lai ķermenis atjaunotos- gan atjaunotu enerģiju, spēka rezerves, gan šūnas, audus un visu ķermeni kopumā.

 

Ieskaties 8 svarīgos veidos kā aizmigt, gulēt saldi un pamosties možai.

 

#1 Kārtība guļamistabā

Pirms ķerties pie nervu sistēmas, iekšējo pārdzīvojumu, stresa vai kafijas vainošanas pie miega traucējumiem, apskatīsim katra savu guļamistabu. Guļamistabu vajadzētu iekārtot tā, lai tā mums pašām asociējas ar vietu, kur notiek viss par un ap miegu. Istaba jāatbrīvo no visa liekā.

 

#2 Klusums un tumsa

unsplash.com

 

Var iegādāties dažādus ausu aizbāžņus, ja dzīvesvieta ir īpaši trokšņainā rajonā, vai tuvu dzelzceļam un šosejām.

Tumsu, savukārt, var nodrošināt ikviens- iegādājoties biezus aizkarus vai uz nakti izmantojot acu masku. Tumsa ir ārkārtīgi svarīgs elements ciešam miegam.

 

#3 Gulēt vēsā istabā

Guļamistabai būtu jābūt vēsai (15-19°C), lai nodrošinātu iespējami saldāko miegu. Ķermeņa temperatūra ir visaugstākā agrā pēcpusdienā un viszemākā ap 5.00 no rīta. Ejot gulēt vēsākā istabā, mēs nodrošinām ātrāku un dziļāku iemigšanu. Ja istaba būs par siltu (vai par aukstu), ķermenis tērēs enerģiju, lai pa nakti regulētu iekšējo temperatūru, kas visdrīzāk vainagosies ar traucētu miegu un nepārtrauktu grozīšanos.

 

#4 Neturi guļamistabā elektroierīces

EMS (elektromagnētiskā starojuma) samazināšana guļamistabā (un dzīvē) var palīdzēt daudz vieglāk iemigt (un ne tikai) un no rīta justies daudz enerģiskākam, tāpēc te būs ieteikumi, kā savā dzīvē samazināt EMS ietekmi:

 • Neturi guļamistabā elektroierīces- datoru, televizoru, telefonu, u.c., vislabāk ir izmantot parasto modinātāju mobilā telefona vietā.
 • Ja nav iespējas šīs ierīces iznest no istabas, vēlams uz nakti tās atvienot no strāvas, ieslēgt lidmašīnas režīmu, izslēgt interneta, bluetooth u.c. savienojuma veidus.
 • Visā mājā (vai dzīvoklī), ieteicams uz nakti izslēgt arī WiFi uztvērēju.
 • Dzīvojot dzīvoklī ir daudz grūtāk izvairīties no visiem šiem starojumiem, taču mūsdienās ir iespēja iegādāties daudz dažādus gadžetus, kas ļauj samazināt EMS no dažādām elektroierīcēm, piemēram, EMS bloķējoša krāsa (sienām, griestiem utt), telefona maciņi, u.c.
 • Ieteicams datorus neturēt klēpī, telefonus kabatās un pa telefonu vislabāk būtu runāt caur skaļruni.

 

#5 Nervu sistēma

unsplash.com

 

Mūsu pašu nervu sistēma tomēr ir visbiežākais cēlonis sliktam miegam, nespējai iemigt vai miega traucējumiem kopumā. Nespēja relaksēties, nomierināties pirms miega, atstāt domas šaipus dienai ir raksturīgi cilvēkiem ar jūtīgu nervu sistēmu. Daži ieteikumi, lai uzlabotu savu nervu sistēmu:

 • Ķermeņa pašmasāža ar siltu sezama eļļu – šī ir Ajūrvēdā plaši izmantota metode, kas samazina Vata (ēters un gaiss) konstitūciju mūsos. Citiem vārdiem, siltā un sildošā sezama eļļa, kombinācijā ar visa ķermeņa pašmasāžu nomierina nervu sistēmu un samazina stresu.
 • Dziļās elpošanas tehnikas – cik reti mēs ikdienā elpojam vēderā. Elpošana ne vien uzlabo gremošanas sistēmas darbību un aktivizē limfātisko sistēmu, bet arī tiešā veidā samazina stresu un ierosina rest&disgest nervu sistēmas darbību, citiem vārdiem sakot, iedarbojas nomierinoši uz visu ķermeni.
 • Meditēšana – par to diez vai man daudz ir jāstāsta. Dzirdēts ir, atliek tikai darīt – tas strādā labāk kā tiek par to stāstīts! Dažādas telefona aplikācijas var palīdzēt meditēt, piemēram, HeadSpace, Insight Timer, Universal Breathing, u.c.

 

#6 Atvadies no stimulantiem

Stimulanti ir kafija, zaļā un melnā tēja, melnā šokolāde, alkohols, cigaretes, kofeīnu saturoši dzērieni.

No tiem būtu jāatsakās, ja jūti, ka miegs ir traucēts. Jo tieši šīs vielas, kuras it kā esi izdzēris no rīta, vai dienas pirmajā pusē, var traucēt nakts miegam.

 

#7 Miega režīms

Klasiskais miega režīms ir 22.00 iet gulēt un 6.00 no rīta celties, taču tas var būt atšķirīgs gan citam no cita, gan arī sezonu ietekmē. Vasarā ir mazāk jāguļ, savukārt ziemā- vairāk. Ja cilvēks ir hroniski slims vai ļoti daudz sporto, viņam iespējams nepieciešams vairāk miega, taču arī tas ir atkarīgs no katra indivīda īpatnībām.

 

unsplash.com

 

#8 Ieradumi, kuri traucēs miegam

Ir vēl dažas lietas, kas var traucēt miega kvalitātei.

 • Fiziskās aktivitātes - sportošana vēlu vakarā var paaugstināt stresa hormonus organismā, neļaujot pienācīgi nomierināties un laicīgi iemigt. Tāpat arī sports paaugstina temperatūru, taču ķermenim, kā iepriekš minēts, temperatūra ir svarīgs elements netraucētam miegam, un ejot gulēt ķermeņa temperatūrai ir jābūt zemākai. Arī mazkustīgums ļoti traucē miegam- neizlietotā enerģija nereti rezultējas bezmiegā. Vislabāk sportiskās aktivitātes ir veikt no rītiem, kā arī būt aktīvam visu dienu- daudz staigāt, kustēties, taču vakaros nodarboties ar relaksējošām aktivitātēm.
 • Pārēšanās vakaros - lielākas maltītes baudīšana neilgi pirms miega var ļoti traucēt miega kvalitātei, kaut arī paši to neapzināmies. Tas var būt par cēloni ikdienas nespēkam un nogurumam, gremošanas problēmām, svara pieaugumam. Vislabāk būtu ēst, ieturot vismaz 3 stundu intervālu pirms došānās pie miera, un izvēlēties vakaram kaut ko vieglu un ātri pārstrādājamu.

 

Ceram, ka mūsu sagatavotie ieteikumi Tev būs noderīgi un turpmāk baudīsi kvalitatīvu atpūtu un miegu naktī.

 

 

Lasītākie raksti Kādas saulesbrilles izvēlēties šosezon Kādas saulesbrilles izvēlēties šosezon Labākie acu konsīleri, kurus iesaka skaistuma bloggeri Labākie acu konsīleri, kurus iesaka skaistuma bloggeri STYLISTE Lutina: Kristīnes pārvērtības STYLISTE Lutina: Kristīnes pārvērtības Helovīni - kas tie īsti par svētkiem un kā tiem pareizi saposties Helovīni - kas tie īsti par svētkiem un kā tiem pareizi sap...
Kādas saulesbrilles izvēlēties šosezon Kādas saulesbrilles izvēlēties šosezon Labākie acu konsīleri, kurus iesaka skaistuma bloggeri Labākie acu konsīleri, kurus iesaka skaistuma bloggeri STYLISTE Lutina: Kristīnes pārvērtības STYLISTE Lutina: Kristīnes pārvērtības Helovīni - kas tie īsti par svētkiem un kā tiem pareizi saposties Helovīni - kas tie īsti par svētkiem un kā tiem pareizi sap...