Mode » Dizaineri

Džanni Versače - modes traģiskā leģenda

gettyimages.com

 2. decembrī slavenais Džanni Versače svinētu savu 71.dzimšanas dienu, bet, diemžēl, jau pagājuši 20.gadi kopš traģiskās dienas, kad 1997.gada 15.jūlijā 50 gadus veco Džanni Versače brutāli nošāva. Tas bija liels trieciens ne tikai Versače ģimenei, bet arī visai modes pasaulei, kurā Džanni ietekme bija īsteni grandioza.

Šajā rakstā mēs atcerēsimies Džanni Versače biogrāfiju un ceļu uz panākumiem, viņa ieguldījumu un mantojumu modes industrijā.

 

Džovanni Marija Versače (kas ir īstais Džanni vārds) piedzima gleznainājā Itālijas pilsētā Redžo di Kalabrija 1946.gada 2.decembrī. Džanni tēvs Antonio Versače bija tirgotājs, bet māte Frančeska Versače -šuvēja, apģērba veikala īpašniece. Džanni ir brālis Santo un māsa Donatella, kuri arī ir pazīstami saistībā ar Versace modes namu. (Ģimenē bija vēl viena māsa, bet viņa nomira bērnībā).

 

Kaut arī bērnībā Džanni daudz palīdzēja un piestrādāja mātes veikalā, nevar droši apgalvot, ka apģērba dizainera darbs bija viņa pirmā prioritāte. Jā, Džanni patika šūt apğērbu, bet skolā viņš kādu laiku studēja latīņu un sengrieķu valodas. Senajai Romai un Senajai Grieķijai, to arhitektūrai bija īpaša vieta Džanni sirdī, jo pavadītie bērnības gadi skaistajā Redžo di Kalabrijā un braucieni uz Romu veicināja interesi par Itālijas reģionu bagāto un ilgo vēsturi, kā arī to saistību ar sengrieķu mitoloģiju. Iespējams, ka Džanni būtu lieli panākumi kā pētniekam vai vēsturniekam, bet viņš tomēr nolēma pievērsties dizainam un modei.

Instagram/ versace_official

 

Kad Džanni bija 22 gadi, viņš palīdzēja izveidot kolekciju savas mātes veikalam, bet tajos gados viņš vēl mācijās, ko tieši nozīmē būt par apģērba dizaineri. Īsta karjera modes industrijā sākās, kad 26 gadus vecais Džanni Versače 1972.gadā aizbrauca uz Milānu, kur viņš palīdzēja zīmolam Florentine Flowers ar vasaras kolekciju, kā arī zīmolam Callaghan, un ieguva darbu Genny modes namā pie Arnaldo Džirombelli.

 

Jaunā Genny līnija Byblos, kuras veidošanā piedalījās pats Džanni, iznāca 1973.gadā, akcentējot jauniešu apģērbu.  Byblos apģērba līnija bija ļoti veiksmīga un turpināja savu darbību, bet ar citiem dizaineriem - Gaju Paulīnu un Kristianu Lakruā, kamēr Džanni Versače sāka centīgi strādāt Genny pie savas personīgas kolekcijas. Rezultātā, 1977.gadā, Džanni izveidoja Complice līniju, kuras pamatā bija ādas apģērbs, kas tajā laikā bija ļoti drosmīgs gājiens, jo ādu izmantoja diezgan reti. Tajā laikā arī brālis Santo ar māsu Donatellu un viņas vīru sāka palīdzēt veidot un attīstīt Versace zīmolu. Un jau 1978.gadā Versače ğimene atvēra savu pirmo apģērba veikalu Milānā Via della Spiga, dārgo luksa modes veikalu, ielā. Sākumā veikalā pārdeva Genny, Callaghan un Complice līdz pat 1978.gada martam, kad Džanni prezentēja pasaulei savu pirmo Versace kolekciju, un veikalā parādijās Versace sortiments.

Instagram/ versace_official

 

1979.gadā Džanni Versače sāka strādāt ar fotogrāfu Ričardu Avedonu, viņu kopējā sadarbība palīdzēja Versace iziet jaunā līmenī, jo visi reklāmas foto kļūva īpaši mākslinieciski. Džanni Versače vēlme apvienot mākslu un modi palīdzēja viņam izveidot brīnišķīgus Morissa Bežāra baleta un Gaetano Donizetti un Riharda Štrausa operas kostīmus.

 

Savu pirmo svarīgo balvu, kā labākais modes dizainers, Džanni Versače saņēma par 1982.-1983. gada Londonas panku stila iedvesmoto sieviešu apģērba kolekciju. Šājā laikā Versace zīmols nāca klajā ar unikālām smaržām "Versace l'Homme".

 

 1982.gads vēl bija īpašs ar to, ka Džanni Versače iepazinās ar savu dzīves biedru - modeli Antonio D' Amiko. Viņi bija kopā 15 gadus līdz pat Džanni nāvei.

 

1990.gadu sākumā Versace piedāvāja publikai apğērbu līniju un smaržas jauniešiem Versus ( to tapšanā aktīvi piedalijās Donatella) un slaveno Versace SignatureVersace sortimentā parādijās arī spilveni, krūzes un citas mājai vajadzīgās lietas.

Instagram/ versace_official

 

 Un 1994.gadā Versace modes nams kļuva vēl populārāks sakarā ar Versace melno kleitu, kas bija mugurā Elizabetei Hērlijai. Kleita kļuva par īstu sensāciju.

 

Džanni Vercače bija draudzīgās attiecībās ar dziedātāju Eltonu Džonu. Džanni izveidoja Eltona 1992.gada albūma The One vāka dizainu, bet Eltons veltīja Džanni 1995.gadā dziesmu Into the Jungle.

 

Džanni Versače modelēja apğērbu ne tikai aktieriem vai dziedātājiem, bet arī karaliskajām personām, piemēram, princesei Diānai.

 

Kā jau bija pieminēts sākumā, Džanni Versače nošāva 1997.gada 15.jūlijā pie viņa mājas durvīm Miami Beach, Floridā. Ap 9.00 no rīta Džanni nolēma aiziet uz tuvāko kafijas veikalu Ocean Drive rajonā, lai nopirktu avīzi. Parasti to darīja Džanni asistents, bet tajā liktenīgajā rītā Džanni nolēma aiziet pats. Kad Džanni atgriezās un jau mēģināja atvērt durvis, slepkava šāva divas reizes. Džanni dzīves biedrs Antonio izdzirdēja šāvienus, atskrēja un ieraudzīja savu mīļoto Džanni jau nogalinātu.

gettyimages.com

 

Slepkava bija Endrju Kananans, kurš dažas dienas vēlāk izdarīja pašnāvību. Kā noskaidroja policija, Džanni bija Endrju piektais upuris. Konkrēts motīvs nebija atrasts, bet pastāv dažādas versijas, kāpēc Džanni Versače varēja nogalināt, piemēram, problēmas ar mafiju vai arī nepatikšanas un konflikti geju sabiedrībā (jo arī Endrju bija gejs). Daudz radikālāka versija ir tā, ka slepkavību "pasūtīja" Džanni ģimene - Santo un Donatella, lai zīmols piederētu tikai viņiem. Vēl viena mistiska teorija nāk no Versace logo - grieķu Medūzas. Tā kā Džanni lieliski pārzināja grieķu mitoloģiju, viņš izvēlējās Mēdūzas galvu par Versace logo, lai Medūza ar savu magnētisko enerģiju palīdzētu Versace zīmolam gūt popularitāti. Mītos cilvēki varēja akli un uz mūžu iemīlēties Medūzā un nokļūt viņas absolūtā varā, Džanni gribēja, lai arī Versace apģērba ietekme būtu tikpat liela. Džanni nedomāja, ka sengrieķu Medūza var ne tikai dot, bet arī ņemt, pat viņa dzīvību. Protams, šāda teorija ir mazticama.

Instagram/ versace_official

 

Džanni Versače kremēja un apglabāja dzimtajā Itālijā netālu no Komo ezera Moltrasio kapsētā. Džanni Versače bērēs piedalījās princese Diāna un Eltons Džons, kā arī daudzas citas slavenības. Viņš bija lielisks draugs daudziem sabiedrībā pazīstamiem cilvēkiem.

 

Versace modes namu un biznesu pārņēma Santo un Donatella Versače. Santo arī tagad ir kompānijas prezidents un ģenerālais direktors, bet Donatella atbild par jaunajām kolekcijām un dizainu. Bet jau kādu laiku pirms Džanni nāves viņa aktīvi piedalijās dizainu izveidē, jo, kā liecina dažādi avoti, Džanni slimoja ar retu auss vēzi, un, iespējams, bija HIV inficēts, tāpēc Versače ģimene centās to slēpt, lai Versace zīmola labajam vārdam nekas nedraudētu.

gettyimages.com

 

Pēdējo gadu laikā Versace sadarbojās ar Lamborghini, H&M, Lil Buck, kā arī pastāv Versace luksuss klases nekustamais īpašums, tai skaitā Palazzo Versace viesnīcas.

Versace turpina aktīvi attīstīties un vienlaikus notur savas pozīcijas ar Donatellas radītajiem dizainiem kā viens no labākajiem pasaules modes namiem.

 

Instagram/ versace_official

Versace pēdējās 2017.gada kolekcijas apģērbs, aksesuāri un mājas dekors ietver sevī labāko no Džanni Versače redzējuma - dzīvespriecīgas krāsas, spilgtus toņus, debešķīgu eleganci un, protams, sengrieķu Medūzu.

 

Ja Tev šķiet interesanta modes dizaineru biogrāfija, lasi turpinājumā par Kalvinu Kleinu un viņa radīto zīmolu. 

 

 

 

Lasītākie raksti RFW SS2018 - BIRYUKOV RFW SS2018 - BIRYUKOV Labākais apavu stils, ko valkāt kopā ar džinsiem vasarā Labākais apavu stils, ko valkāt kopā ar džinsiem vasarā Latviešu slavenības, no kurām smelties iedvesmu savam stilam Latviešu slavenības, no kurām smelties iedvesmu savam stilam Riga Fashion Week – Amoralle Riga Fashion Week – Amoralle
RFW SS2018 - BIRYUKOV RFW SS2018 - BIRYUKOV Labākais apavu stils, ko valkāt kopā ar džinsiem vasarā Labākais apavu stils, ko valkāt kopā ar džinsiem vasarā Latviešu slavenības, no kurām smelties iedvesmu savam stilam Latviešu slavenības, no kurām smelties iedvesmu savam stilam Riga Fashion Week – Amoralle Riga Fashion Week – Amoralle