Mode » Dizaineri

Mode 20. gadsimta 20. gados

Harriet Worsley, Decades of Fashion

Vieni šo vēstures periodu dēvē par “zelta divdesmitajiem”, citi – par “rēcošajiem divdesmitajiem”. Lai vai kā, ir skaidrs, ka divdesmitie gadi ir nesuši daudz pārmaiņu. Pavisam nedaudz ieskatīsimies vēstures lappusēs, lai izprastu, ar ko svarīgi ir šie gadi tieši modes pasaulē.

 

Pirmais pasaules karš bija liktenīgs brīdis ne tikai pasaules vēsturē, bet arī modes vēsturē. Daudzi modes nami tika slēgti, sievietes deva priekšroku praktiskumam nevis glamūram, bet visa pamatā valdīja drūms noskaņojums.

Tā kā kara laikā lielākā daļa vīriešu tika iesaukti kara dienestā, sievietes kļuva par galveno darba spēku. Mode kļuva praktiska. Sievietes strādāja fermās, fabrikās un sabiedriskajā transportā. Bija nepieciešams sākt valkāt kombinezonus, pusgarās bikses un vīrišķīga piegriezuma žaketes ar kabatām. Galvenie stila elementi bija zvanveida svārki, augstas uniformu apkakles, militāra stila cepures, tauriņveida kaklasaites un gari, sasienami zābaki. Šajā laika posmā radās arī militārais stils. Pamatā tādēļ, ka audumu un apģērbu ražošana tika pielāgota kara vajadzībām, bet dizaineru radošie prāti to tiecās pielāgot pēckara gadiem.

 

 

Harriet Worsley, Decades of Fashion

 

Karam beidzoties, cilvēkos atgriezās vēlme svinēt dzīvi. Mode, māksla un mūzika ieguva pavisam jaunu jēgu.

Tā kā 1920. gadā sievietes bija ieguvušas vēlēšanu balss tiesības, viņas bija kļuvušas pašpārliecinātākas. Kaut arī daiļais dzimums nevarēja mesties dzīves baudīšanā, pamest ģimeni un darbu, sievietes netiecās atgriezties korsešu žņaugos. Vietā nāca īss matu griezums, mazas, zvanveida cepurītes un atkailināti pleci. Mainījās tērpa siluets – apjoms no svārku daļas pārcēlās uz tērpa augšdaļu. Svārku garums pamazām saruka līdz kājas lielam.

 

  

Harriet Worsley, Decades of Fashion

 

Viens no 20. gadu raksturojošajiem elementiem, protams, ir džezs, kura paspārnē radās Čarlstona deju soļi. Šī straujā deja prasīja izmaiņas izskata un tērpa ziņā. Radās izaicinošas kleitiņas, kas rotātas ar skariņām, pērlītēm, spalvām un spīguļiem.

 

  

Harriet Worsley, Decades of Fashion

 

Mainījās arī stila elementi un aksesuāri.  Lielā cieņā bija saplacinātas krūtis un pazemināta vidukļa līnija. Mati tika pieglausti, kaklu rotāja garas kreļļu virtenes, ausis izcēla gari auskari un aproces atdzīvojās arī uz augšdelma.

20. gadi ir arī Art Deco mākslas stila aizsākums. Tā galvenie principi ir krāsas un formas , kas iedvesmotas no acteku un Senās Ēģiptes kultūras, ģeometrija, plūstošas, asimetriskas līnijas un kubisms. Šīs iezīmes ienāk ne tika interjerā un arhitektūrā, bet arī apģērbā.

Šī laikaposma galvenās un vadošās modes mākslinieces bija Madlēna Vionē, Žanna Lanvēna un, protams, Koko Šanele. Viņa ir atstājusi neizdzēšamu ietekmi uz modes pasauli, bet jo īpaši tas izpaudās tieši 20. gadsimta divdesmitajos gados. Sievietes iemīlēja viņas maskulīnos tērpus. Šanele izmantoja labākos vīriešu garderobes elementus un radīja praktiskus un ērti valkājamus apģērbus.

 

  

Harriet Worsley, Decades of Fashion

 

Divdesmitie gadi ir bijis spilgts periods cilvēces vēsturē. Tas bija posms starp diviem pasaules kariem. Labākais, ko mēs varam aizgūt no šiem gadiem, ir mīlestība pret dzīvi un prasme to svinēt. Esi drosmīga ne tikai apģērbā, bet arī lēmumos...,jo skaistums glābs pasauli!

 

! No 28. aprīļa līdz 14. oktobrim Modes muzejā apskatāma izstāde “Zelta divdesmitie”, kas ļaus daudz patiesāk izbaudīt šo gadu spozmi. Turpini lasīt un iepazīsties ar Madlēnas Vionē krāšņo dzīves gājumu. 

 

 

Lasītākie raksti RFW SS2018 - Diliborio RFW SS2018 - Diliborio 8 apģērba gabali, kuri nosaka Tavu stilu 8 apģērba gabali, kuri nosaka Tavu stilu 8 make-up kļūdas, no kurām izvairies, ja nēsā brilles 8 make-up kļūdas, no kurām izvairies, ja nēsā brilles Kāpēc Tev vajadzētu lietot lavandas ēterisko eļļu? Kāpēc Tev vajadzētu lietot lavandas ēterisko eļļu?
RFW SS2018 - Diliborio RFW SS2018 - Diliborio 8 apģērba gabali, kuri nosaka Tavu stilu 8 apģērba gabali, kuri nosaka Tavu stilu 8 make-up kļūdas, no kurām izvairies, ja nēsā brilles 8 make-up kļūdas, no kurām izvairies, ja nēsā brilles Kāpēc Tev vajadzētu lietot lavandas ēterisko eļļu? Kāpēc Tev vajadzētu lietot lavandas ēterisko eļļu?