Mode » Dizaineri

Mode bez atlikuma. Zero waste

Luca Laurence/ unsplash.com

Aizvien vairāk cilvēku pievēršas dzīvesveidam, kas draudzīgs cilvēkam un videi. Ekoloģisks dzīvesveids ienāk ne tikai mūsu mājās, bet arī drēbju skapjos. Mēdz teikt, ka skaistums prasa upurus, bet vai nav iespējams modi radīt bez tiem? Zero waste dizains ir viena no šīm iespējām.

 

Zero waste tulkojumā nozīmē “nulles atlikums”. Galvenā nozīme ir audumu atgriezumu stingra ierobežošana vai pilnīga atgriezumu izslēgšana no ražošanas. Vienkāršs princips, kas sevī ietver sarežģītu struktūru. Pamatā tas iedalās divās daļās – pirms patērētāja un pēc, jo lielākos zaudējumus rada industrija un patērētājs.

 

Pirms apģērbs sasniedz gala patērētāju, zero waste princips rūpējas, lai tiktu likvidēta jebkāda audumu lieka patērēšana. Savukārt pēc tam uzsvars tiek likts uz apģērba dzīves cikla saudzīgu un ekoloģisku ritējumu, lai neradītu liekus atkritumu kalnus.

Nulles atlikuma dizains top auduma piegriešanas mirklī, kad dizaineris strādā ar audumu,ekonomiski izmantojot tā platumu. Ir sarežģīti radīt zero waste dizainu skicējot, līdz ar to piegriešana un drapēšana ir svarīgākais solis.

 

Volha Flaxeco/ unsplash.com

 

Audumu nelietderīga izmantošana ir ne tikai ekoloģiska, bet arī ekonomiska problēma. Ja ieliekam problēmu skaitļos, tad situācija atklāj baisu ainu. Piemēram, ja gadā tiek saražoti 400 miljardi kvadrātmetri auduma, tad 60 no tiem nonāk atkritumos.

Varētu domāt, ka zero waste princips ir radies salīdzinoši nesen, bet tā vis nav. Šis ir kārtējais pierādījums, ka mūsu priekšteči ir bijuši tālredzīgāki par mums. Ne tikai kimono, sari un hitons ir tapis zero waste tehnikā, bet arī seno latviešu pirmie ādas apavi un lina krekli ir piegriezti pēc šī principa.

Arī 20. gadsimts nes jaunas vēsmas. Itāliešu futūrists Ernesto Mikahelles rada kombinezonu, kas ir piegriezts no viena gabala. Tāpat arī Madlēna Vionē, franču modes dizainere, 1919. gadā prezentē kleitu, kuras dizainā izmantoti četri kvadrāti ar pavisam nelielu līniju formēšanu.

 

Kris Atomic/ unsplash.com

 

21. gadsimts piepulcina aizvien jaunas sejas zero waste pulciņā.  Meksikāņu modes dizainere Carla Fernandesa rada apģērbu no iezemiešu tradicionālajiem audumiem, ļaujot audumam pašam stāstīt savu stāstu. Zaudējot daļu no auduma, tā stāsts kļūst nepilnīgs. Savukārt britu modes mākslinieks Davids Telfers galveno uzsvaru liek uz šūšanas ierobežošanu.

Zero waste dizains pieprasa, lai tā radītājs spēj tikt galā ar pieciem pamata kritērijiem – apģērba estētiskumu, piegulumu, izmaksām, audumu lietderīgu izmantošanu un ražošanas iespējām.

 

Ņemot vērā,ka tas viss jāietilpina vienā vienīgā auduma gabalā, varētu šķist, ka tas ir grūts uzdevums modes māksliniekam. Bet aizvien vairāk dizaineru pievēršas zero waste ideoloģijai. Tev atliek atrast savējo!

Turpini lasīt un uzzini, kā Tavi impulsīvie pirkumi izpārdošanās nopietni ietekmē apkārtējo vidi. 

 

 

Lasītākie raksti Šīs vasaras stilīgākās lietas, ko ieviest savā garderobē Šīs vasaras stilīgākās lietas, ko ieviest savā garderobē Amalas Klūnijas grūtniecības stils Amalas Klūnijas grūtniecības stils Latvijas ilgtspējīgās modes attīstības tendences Latvijas ilgtspējīgās modes attīstības tendences Aksesuāru nēsāšanas kļūdas, kas liek Tev izskatīties vecākai Aksesuāru nēsāšanas kļūdas, kas liek Tev izskatīties vecākai
Šīs vasaras stilīgākās lietas, ko ieviest savā garderobē Šīs vasaras stilīgākās lietas, ko ieviest savā garderobē Amalas Klūnijas grūtniecības stils Amalas Klūnijas grūtniecības stils Latvijas ilgtspējīgās modes attīstības tendences Latvijas ilgtspējīgās modes attīstības tendences Aksesuāru nēsāšanas kļūdas, kas liek Tev izskatīties vecākai Aksesuāru nēsāšanas kļūdas, kas liek Tev izskatīties vecākai