Mode » Dizaineri

Pasaka par Aleksandru

Šoreiz jautājumu – atbilžu apmaiņa ar „AleksandraPasakas” zīmola radītāju, koncepta uzturētāju un vienkārši patīkamu cilvēku – Karīnu Pētersoni. Karīnu klātesam sastapt varam tirdziņos, kuros tiek pārstāvēts AleksandraPasakas, kā arī Karīna pauž savu viedokli savā portālā. Sarunā nevaru iekļaut visas nodarbes, bet tad šoreiz tikai mazliet un vairāk vari lasīt „AleksandraPasakas” mājaslapā.

 

publicēts ar atļauju no aleksandrapasakas Instagram konta

 

Dzīve ir jāmīl!

Ar zīmolu „AleksandraPasakas” saskāros Rīgas Dizaina tirdziņā, nejauši paņemot bukletiņu, kas bija kā vizītkarte. Acis pārlaižot pāri t-kreklu apdrukas sortimentam, tā es arī aizgāju garām Karīnai, kura latviski pieklājīgi neraustīja mani aiz piedurknēm, kā citi, lai pievērstu savam stendam uzmanību. Tikai pārnākot mājās un izšķirojot somas vizītkaršu savākto saturu, es apstājos pie vienas vizītkartes.

 

Tajā pat mirklī man gribējās piedalīties šajā fantastiskajā projektā un dot. Es aktīvi ziedoju, es mīlu dzīvniekus un esmu biežs viesis, palīga lomā, patversmēs. Bet te bija cita pievienotā vērtība, un to vērtību es sapratu caur Karīnas, portāla aleksandrapasakas.lv vārdiem. Nebija runa tikai par Aleksandru, runa bija arī par sapratni caur citu stāstu, par Karīnu. Karīna, personiski – paldies, ka Tu runā, raksti!

 

Aleksandra Pasakas

Citēšu vizītkartes tekstu, kura nonāca manās rokās - stāsta galvenais varonis ir kādā Latvijas bērnu namā dzīvojošs puisītis. Aleksandrs tur dzīvo jau pilnus sešus gadus, kopš dzimšanas. Šim bērnam  piemīt īpatnējs un dziļš intelekts. Viņš ir dzīvespriecīgs, harizmātisks, gudrs, mīļš un īpašs. Aleksandrs ir talantīgs zīmētājs, pacietīgs ar nerimstošu interesi un milzīgām darbaspējām. Gaidot Aleksandra īsto un īpašo ģimeni, ir radies šis projekts – apģērbu līnija ar Aleksandra zīmējumiem. Peļņa no pārdotā tiek novirzīta Aleksandra izglītībai vai veselības stiprināšanai. 

 

publicēts ar atļauju no aleksandrapasakas Instagram konta

 

Citēšu - Aleksandra Pasakas ir par un ap cilvēka vērtību un noderīgumu. Par iespēju došanu jebkuram un cilvēka unikalitātes atzīšanu. Mani sauc Karīna Pētersone. Savu bērnību esmu pavadījusi internātskolā un bērnu namā. Ļoti gribēju no sevis izdzēst šo pieredzi, bet ir lietas, kuras nevar izdzēst un ar tām ir jāiemācās sadzīvot. Sadzīvot ar šo pieredzi - tas man prasīja daudzus gadus. Melošu, ja teikšu, ka māku to tagad darīt ļoti labi. Tālāko notikumu gaitu lasi aleksandrapasakas.lv

 

Kas ir AleksandraPasakas Tev, Karīna? (jo par rašanos ir informācija aleksandrapasakas.lv)

Karīna: man Aleksandra Pasakas ir ļoti īpašs projekts. Tas man personīgi dod sajūtu, ka manai smagajai bērnības pieredzei bija iemesls. Jo - ja es nebūtu to piedzīvojusi, es tik ļoti neizjustu bērnu namu bērnu izolētību, skumjas un ilgas. Aleksandra Pasakas ir apvienojums manai misijas sajūtai un iespējai radoši izpausties.

 

Kāpēc ne Aleksanda, piemēram, proza vai gleznu izstāde?

Karīna: Kad es iepazinu Aleksandru - viņš dzīvoja ļoti izolētu dzīves veidu. Lielāko daļu dzīves viņš pavadīja bērnu nama teritorijā. Viņš ļoti daudz ko nebija redzējis un piedzīvojis. Viņa informācijas kanāls bija bērnu nama darbinieki un televizors. Un visu dzirdēto un redzēto viņš zīmēja zīmēšanas blokos - tādā veidā piefiksējot kā Pasakas. Tāpēc arī - Aleksandra Pasakas.

 

Kas Tev, Karīna, un Tavai ģimenei ir Aleksandrs? Draugs?

Karīna: Maniem bērniem, jo īpaši meitai viņš ir draugs. Man bērns, par kura nākotni es biju ļoti daudz domājusi un vēlēju to pašu labāko. Mēs regulāri satiekamies un es priecājos par katru viņa sasniegumu, kā arī uztraucos, ja ir kāda saspringta situācija.

Gadu atpakaļ ar domubiedriem, ņēmāt dalību Vidzemes Modes skatē, kurā stāstījāt par cilvēku vērtību un noderību, ka nevis žēlojot, bet caur vēlmi ieraudzīt var saskatīt cilvēka vērtību un noderību.

 

Kāpēc šāda izvēle modes skatei un kā caur modi var interpretēt stāstu?

Karīna: tā bija spontāna un diezgan traka ideja. Mēs piedalījāmies modes skatē tieši ar sociālo stāstu. Tērpi bija sagatavoti tieši modes skatei. Līdz skatei bija sagatavotas desmit pasakas un katrai pasakai bija savs tērps (sietspiedes tehnikā uzdrukāts zīmējums uz apģērba). Modeļi tika izvēlēti sešgadīgi bērni (tajā laikā Aleksandram bija seši gadi). Katru tērpu pavadīja pāris teikumi no Pasakas. Astoņi tērpi bija neitrālos zilos toņos, viens bija pelēks ar sarkanu (simbolizēja skumjas un ilgas un vēlēšanos skriet uz priekšu) un viens (fināla) bija dzeltens ar krāsainu apdruku, kurš simbolizēja cerību, draugus un saulaino nākotni. Skate sanāca ļoti emocionāla un skaista (pašiem par prieku).

 

Modes skate tika izvēlēta, dēļ tā, ka apģērbs bija projekta pamatdoma un otrkārt - tā bija pilnīgi jauna platforma, kurā nekad netika runāts par bērnu nama bērnu. Nekad vēl nebija mēģināts caur modes skates platformu parādīt bērna vērtību un noderīgumu.

 

publicēts ar atļauju no aleksandrapasakas Instagram konta

 

Audumi un krāsas, tie Aleksandra Pasakas mainīsies? Kādas ir auduma izvēles un kā izvēlaties krāsas, piemēram, t-krekliem?

Karīna:   jā - jau tagad nedauz pamainīju audumu krāsas, plānoju ik pa laikam paeksperimentēt un ielikt jaunas krāsas. Veiksmīgi esmu atradusi audumu ražotāju, kura kvalitāte mani un arī Aleksandra Pasakas klientus ļoti apmierina. Trikotāža ir kvalitatīva, tai nebalē krāsa un apģērbs nezaudē sākotnējo formu. Par krāsām - ļoti vados pēc izjūtām. No sākuma izvēlos minimālo pasūtīšanas apjomu - pēc krāsu paletes elektroniski un kad ieraugu auduma krāsu dzīvē - saprotu - būs vai nebūs mūsu sortimentā (smaida). Protams, ļoti skatos, lai saskanētu ar konkrētajiem zīmējumiem.

 

Karīna, kādēļ tieši Aleksandrs? Vai caur viņu stāstu par vērtībām ir stāstīt vieglāk? To jautāju, jo Tu varēji veidot Karīnas, ja ne Pasakas, tad stāstus par dzīvi bērnunamā.

Karīna: Aleksandrs, jo pirmkārt jau mani uzrunāja paša Aleksandra zīmējumi. Uz to brīdi zīmējumi bija vienīgais veids, kā viņš spēja izrādīt savu radošumu. Otrkārt - mani satrieca viņa izolētība. Un ļoti gribēju parādīt, ka viņš IR mūsu sabiedrības daļa un ar savu radošumu var dot lielu pienesumu sabiedrībai. Būt noderīgam - tā ir viena no cilvēka lielākajām vajadzībām. Un caur šo projektu man ļoti gribējās to sajūtu viņam iedot.

 

Ja es stāstītu par dzīvi bērnu namā - tas izraisītu tikai un vienīgi milzīgu žēlumu. Bet mans mērķis bija kardināli savādāk pieiet bērnam, kurš dzīvo bērnu namā - parādīt viņa vērtību un noderīgumu. Un to var izdarīt tikai tad, kad izcel bērna vērtību. Un vērtība ir jebkurā bērnā. Ja es tajā laikā būtu satikusi citu bērnu - tad tas būtu cits bērns. Apstākļi sakrita, ka tas bija tieši Aleksandrs.

 

Kādi ir cilvēki, globāli? Vai viņi apzinās cilvēku vērtību, ģimenes vērtību skalas un, ka ģimenes var būt dažādas, ka tās var nebūt?

Karīna: šis ir ļoti smags jautājums... diemžēl mana atziņa ir tāda, ka ja skatās kopumā (tieši Latvijas kontekstā), tad nav nemaz tik liela daļa cilvēku, kuri apzinās ģimenes vērtību, dažādību un to, ka bērnu nams nevar būt norma bērnam. Man ir paveicies, ka dzīvoju burbulī, ar kuru dalu šīs vērtības un domas, bet, diemžēl daudzi bērni Latvijā nedzīvo šajā burbulī. Viņiem apkārt ir cilvēki, kuri negrib/nespēj saprast, cik ļoti svarīga ir ģimene un ka ģimene var būt dažāda.

 

publicēts ar atļauju no aleksandrapasakas Instagram konta

 

Man būtu muļķīgi taujāt par dzīvi un pārbaudījumiem, kam Tu esi gājusi cauri. Bet pajautāšu Tev vienu - vai sabiedrība ir/nav uzzinot Tavu dzīvesstāstu, vērtējusi Tevi savādāk? Kā Tu vērtē sabiedrību?

Karīna: kopš publicēju savu stāstu par dzīvi bērnu namā, es esmu saņēmusi pārsteidzoši daudz labu vārdu no daudz un svešiem cilvēkiem. Esmu saņēmusi arī daudzus ‘’paldies’’ par to, ka uzdrošinājos to pastāstīt un esmu likusi līdz galam saprast, ka bērnam nav jāaug bērnu namā. Bet arī pēdējā laikā es aizdomājos par tā saucamo "sistēmu" un sabiedrību kopumā. Pēdējais Valsts kontroles ziņojums parāda, ka nekas nav mainījies. Mums vēl joprojām, tepat blakus dzīvo nelaimīgi, nomocīti bērni. Un diemžēl ir jāsaprot tas, ka "sistēma" tas ir mūsu atspulgs. Kaut ko mēs nedaram. Kaut kādā veidā mēs ļoti ļaujam "sistēmai" būt. Un te ir tas lielais jautājums - vai mums tiešām rūp. Kāpēc vēl joprojām mums blakus ir birokrātisks aparāts, kurš bezpersoniski maļ cauri simtiem bērnu. Man pašai vēl līdz galam nav atbilžu uz šo. Es ļoti daudz par to domāju, bet vēl nespēju nodefinēt.

 

Kā Tu vērtē sabiedrības daļu, kura nav izglītota par bērnunamu sistēmu, dzīvi? Vai ir jāveido kādas kampaņas? Vai varbūt jāpozicionē kā likums, ka ''mājās'' par to vecākiem ar bērniem jārunā? Un vai tas vispār ir jādara?

Karīna: Mani pēdējā laikā vairāk interesē CIK liela ir šāda sabiedrības daļa. Kura nav izglītota par "sistēmas bērniem". Un vai grib zināt. Ja es zinātu šim atbildi, es pieļauju domu, ka es tad arī atrastu atbildi - kāpēc pastāv "sistēma". Kampaņas ir noteikti jāveido. Ir jārunā dažādās platformās. Ar cerību, ka arvien vairāk un vairāk cilvēku sāks iekšēji protestēt pret to, ka "sistēma" ir. Man ir divējādas sajūtas - kā ir jārunā ar bērnu par bērnu namu. Es, piemēram, nevarēju Annai stāstīt to, ka bērnu nams ir absolūti nepiemērota vide, kur dzīvot bērnam. Jo viņas draugs Aleksandrs tur dzīvoja. Un es nevaru pateikt - redzi, Tavs draugs ir nabadziņš. Viņš dzīvo bērnu namā. Viņi savā starpā runā. Un Aleksandram bērnu nams tajā brīdī bija vienīgā dzīve. Citu viņš nezināja. Un nevar pateikt bērnam - Tu dzīvo sliktu dzīvi. Bet kas noteikti ir jādara - un tas attiecas ne tikai uz bērnu nama bērniem: Ir jāmāca savi bērni, ka cilvēki ir dažādi, ka ir jāaizstāv vājākie, ka nevar apcelt citu bērnu (piemēram no nabadzīgas ģimenes bērnu dārzā). Ka ir jāciena citi. Un ka nedrīkst šķirot - stilīgs, nestilīgs, nabadzīgs, no bērnu nama. Bet to var izdarīt tikai tad, ja paši vecāki tā domā un tic tam. Bērni ir mūsu spogulis. Vērojot bērnus ļoti labi var redzēt vecākus.

 

publicēts ar atļauju no aleksandrapasakas Instagram konta

 

Man personiski ir prieks Tevi satikt dizaina tirdziņos. Bet vēlos uzzināt, kā pircējs saprot Aleksandra Pasakas mērķi?

Karīna: Paldies (smaida)! Tirdziņos es izmantoju tirdzniecībai netradicionālu metodi. Kā jau minēju - mans svarīgākais mērķis ir caur Aleksandra Pasakām nodot Aleksandra vērtību. Tāpēc tirdziņos es nekad nestāstu sociālo pusi projektam. Cilvēki pienāk, jo patīk viņa zīmējumi, patīk apģērba kvalitāte, tad nopērk to, es pirkumam pielieku klāt kartiņu ar aprakstu un tikai mājās cilvēks izlasa un saprot, kas tas par projektu. Šie ir mani mīļākie pirkumi. Atgriezeniskā saite un efekts ir tieši tāds kā es gribēju. Protams ir daļa, kuri jau zin arī projekta sociālo pusi, bet tik un tā novērtē arī zīmējumus un kvalitāti.

 

Pastāsti lūdzu, kā vēl cilvēkiem, kuri lasa šo rakstu ir iespēja sniegt Aleksandram? Kā vēl iesaistīties citos projektos?

Karīna: Nesen publicēju "Pasaku par Gliemezīti"

Kurā arī pastāstīju par to, ka ir noticis pats brīnišķīgākais, kas varēja notikt (smaida). Aleksandrs beidzot satika savu ģimeni. Es godīgi teikšu - tā bija viena no iespaidīgākajām dienām manā mūžā. Tik ļoti gaidīta un lolota. Mēs turpināsim sadarboties ar Aleksandru un rādīt pasaulei viņa vērtību un talantu caur viņa zīmējumiem, bet paralēli arī domāju kā attīstīt projektu, ka tas ir saistīts tieši ar "Sistēmas" bērniem.

Gaidu, kad satikšu jaunu talantu, daudz domāju par bērnu nama bērniem pusaudžiem, kuri ir tik norakstīti un ir pelnījuši būt ieraudzīti.

 

Iespējas iesaistīties ir daudz

var kļūt par brīvprātīgo bērnu namos, var kļūt par mentoru kādam bērnu nama bērnam pusaudzim, var piedāvāt savu platformu, kurā realizēt kādu projektu, kurš parādītu bērnu nama bērna vērtību.

Tas ir pats svarīgākais - parādīt vērtību. Žēlošana nepalīdzēs. Tikai novērtēšana un pieņemšana palīdzēs.

 

Paldies Karīnai!

 

pinterest.com

 

 

Lasītākie raksti 16 veidi, kā sasniegt savus mērķus 16 veidi, kā sasniegt savus mērķus Kā tikt galā ar nepaklausīgām uzacīm Kā tikt galā ar nepaklausīgām uzacīm Sinsay rozā nokrāsās Sinsay rozā nokrāsās Labākie šīs vasaras modes trendi, ko pēdējais laiks sākt valkāt Labākie šīs vasaras modes trendi, ko pēdējais laiks sākt va...
16 veidi, kā sasniegt savus mērķus 16 veidi, kā sasniegt savus mērķus Kā tikt galā ar nepaklausīgām uzacīm Kā tikt galā ar nepaklausīgām uzacīm Sinsay rozā nokrāsās Sinsay rozā nokrāsās Labākie šīs vasaras modes trendi, ko pēdējais laiks sākt valkāt Labākie šīs vasaras modes trendi, ko pēdējais laiks sākt va...