Mode » Tēla idejas

No Koko Šaneles līdz pat Keitai Midltonei: ikoniskās Bretaņas strīpas cauri laikam

Annie Theby/ unsplash.com

Ja ir kāds apģērba gabals, kas, iespējams, ka ir gandrīz katras sievietes skapī, tad tas ir klasisks krekliņš, ko rotā Bretaņas svītras (Breton stripes).

Tipiski  to raksturo un atpazīst, kā kokvilnas krekliņu ar zilām, jūrnieku tērpam līdzīgām, strīpām. Stils modē tika ieviests 1858.gadā pēc franču jūras flotes brauciena pa Francijas piekrasti. Koko Šanele uzreiz pamanīja formas tērpa detaļas. Ikoniskā modes dizainere bija tik iedvesmota no jūrnieku tērpa, ka strīpas izmantoja savā 1917.gada jūras kolekcijā. Ikdienišķais dizains palīdzēja izkļūt no tā laika iesīkstējušās korsešu modes, uz visiem laikiem mainot sieviešu apģērbu.

Lai arī mode mainās katru sezona, tāpat kā melns bleizeris vai klasisks džinsu pāris, krekliņš ar Bretaņas strīpām paliek, kā garderobes pamats, jo ir tik daudzpusīgs un izmantojams daudz un dažādās tērpu variācijās. Nav nozīmes, vai to nēsā mākslinieki, filmu zvaigznes vai modes meitenes, Bretaņas strīpu stilizācija laika gaitā ir attīstījusies, taču to pamanāmais efekts palicis pārsteidzoši nemainīgs.

Mēs esam aplūkojuši, kā cauri laikam Bretaņas strīpas nēsājušas tādas daudzveidīgas personības, kā James Dean, Pablo Picasso, Coco Chanel, Kate Moss, Alexa Chung un citas mūsdienu ielu stila zvaigznes. Tieši šie cilvēki ir tie, kas Bretaņas svītras padarījuši tik populāras cauri laikam. 

Skaties tālāk un iedvesmojies arī Tu jaunām idejām, kādus tēlus veidot, izmantojot krekliņu ar Bretaņas strīpām.

 

Bretaņas strīpu pirmsākumi modē

 

Fox Photos/ gettyimages.com (1935)

Krekls ar Bretaņa strīpām pirmo reizi tika ieviests 1858.gadā, kā vienots Ziemeļfrancijas jūras flotes jūrnieku formas tērpa elements. Oriģinālajā dizainā bija 21 strīpa, un katra no tām simbolizēja Napaleona Bonaparta uzvaru. Strīpotie krekli palīdzēja vieglāk pamanīt jūrniekus, kas pārkrituši pāri kuģa bortam. Kopš 1889.gada šo apģērba gabalu, Saint James Binic II džemperi, jūrniekiem ražoja Bretaņā, Normandijas lejas daļā, no vilnas un kokvilnas auduma. Pēc tam tas kļuva populārs Bretaņas strādnieku vidū, jo bija tik ērti un praktiski nēsājams. 

 

wikifashion.com (1917)

Coco Chanel savai 1917.gada jūras kolekcijai iedvesmu guva no franču jūrniekiem pēc Francijas piekrastes apmeklējuma. Bretaņas tops kļuva par buržuāzijas skaistuma simbolu pirmskara gados Rivjērā. Ar laiku, kad aizvien lielāks bija pieprasījums pēc ērta sieviešu apģērba kūrortu pilsētās, šis apģērbs kļuva aizvien populārāks tādās iecienītās jūras piekrastes atpūtas vietās, kā, piemēram, Santropēzē (Saint Tropez). Viņas radītās strīpainās augšiņas bija paredzētas nēsāt kombinācijā ar platām, brīvi krītošām biksēm. 

 

General Photographic Agency/ gettyimages.com (1937)

Modele pie peldbaseina demonstē jaunās kolekcijas peldkostīmu, kurš veidots no strīpaina topiņa un baltiem šortiem. 

 

Bretaņas strīpas Holivudā

 

Bretaņas svītras pirmo reizi Holivudā tika nēsātas 1953.gadā filmā The Wild One, kurā filmējās tādas zvaigznes, kā Marlon Brando un Lee Marvin.

 

wikifashion.com (1955)

Leģendārais aktieris James Dean 1955.gadā valkāja kreklu ar Bretaņas svītrām filmā Rebel Without a Cause.

 

Baron/ gettyimages.com (1954)

Tāpat pasaules slavenā modes ikona un amerikāņu aktrise Merlina Monro (Marilyn Monroe) jeb Norma Jean Mortenson kā savu brīvā laika apģērbu izvēlējās strīpām rotātu tērpu. 

 

wikifashion.com (1956)

1956.gadā filmā Funny Face Odrija Hepberna ir redzama melnās biksēs un melnā topā ar baltām Bretaņas strīpām.

 

wikifashion.com (1960)

1960.gadā Bretaņas strīpas tika asociētas ar franču kino Jauno Vilni, jo bija daudzu slavenību iecienītas, kā piemēram, Jean Seberg, kura jūrnieku stilā tērpās filmā Breathless.

 


William Lovelace/ gettyimages.com (1965)

Franču aktrise un stila ikona Bridžita Bardo (Brigitte Bardot) bieži nēsāja Bretaņas svītrām rotātas augšiņas.

 

Mākslinieku iecienītas

 

George Stroud/ gettyimages.com (1955)

Mākslinieks Pablo Pikaso bieži fotogrāfējās Bretoņas strīpotos kreklos.

 

Powell/ gettyimages.com (1971)

Amerikāņu popmākslinieks Endijs Vorhols (Andy Warhol) Londonā prezentējot viņa producētu filmu Trash redzams jūrnieku iedvesmotā svīterī. 

 

Francois Durand/ gettyimages.com

Dizaineris Jean Paul Gaultier ir kļuvis par Bretaņas strīpu vēstnesi, spilgti atspoguļojot šī stila iezīmes gan sieviešu, gan vīriešu kolekcijās. Dizaineris joprojām pieprasa, lai viņa mediju komanda nēsātu strīpotās augšiņas brenda modes skatēs.  Pat zīmola 1993.gadā izlaistā vīriešu smaržu Le Male pudelīte ietērpta svītrotā t-kreklā. 

 

Bretaņas strīpas mūsdienās

 

Bretaņas svītru stils mūsdienās tiek asociēts ar elegantu parīzietes stilu. Strīpotā krekla dizainu bieži savās kolekcijās izmanto tādi lielie modes nami, kā Gucci, Balmain, Givenchy un, protams, Jean Paul Gaultier. Bretaņas strīpas šobrīd ir pieejamas daudz un dažādās dizaina interpretācijas ik vienam no mums. Arī mūsdienu slavenības nereti izvēlas tās savā tērpā.  

 

Frank Micelotta / gettyimages.com

Madonna uz skatuves 2003.gadā MTV studijā 

 

Ben Stansall/ gettyimages.com

Kate Moss 2007.gadā mūzikas industrijas pasākumā Soccer Six Sunday Londonā

 

Ian Gavan/ gettyimages.com

Alexa Chung 2011.gada Margaret Howell modes skatē Londonā

 

Pascal Le Segretain/ gettyimages.com

Kembridžas hercogiene Katrīna jeb Kate Middleton Londonas olimpiskajās spēlēs 2012.gadā

 

Pascal Le Segretain/ gettyimages.com

Olivia Palermo Christian Dior rudens/ziemas kolekcijas modes skatē 2013.gadā Parīzē. 

 

Timothy Hiatt/ gettyimages.com

Supermodele Emily Rataykowski 2015.gadā Čikāgā filmas We are Your Friends pirmizrādē

 

Dimitrious Kambouris/ gettyimages.com

Jessica Alba 2016.gadā piedaloties Who What Wear x Targe rīkotajā pasākumā Ņujorkā

 

Frazer Harrison/ gettyimages.com

Amerikāņu aktrise Mandy Moore NBC  Red nose day Special pasākumā 2016.gadā 

 

Ja vēl neesi iegādājusies šo tik praktisko un unikālo dizaina augšiņu, skaties tālāk un izvēlies savu Bretaņas svītru topiņu. 

Boohoo Stripe T-shirt 16,22EUR

 

ASOS Crop T-shirt  in Stripe 18,92EUR

 

ASOS Stripe T-shirt 24,32EUR

 

Monki Stripe Oversized T-shirt 27,03EUR

 

Selected Long SLeeve T-shirt in Stripe 40,54EUR

 

Y.A.S. High neck Striped Jersy top 43,24EUR

 

Un cik bieži Tu izmanto Bretaņas svītras savā apģērbā? Ja Tev likās interesants šis ieskats modes vēsturē, noteikti iesakām izlasīt rakstu par kleitu siluetu, kas glaimo ikvienai. 

 

 

Lasītākie raksti Labākie acu konsīleri, kurus iesaka skaistuma bloggeri Labākie acu konsīleri, kurus iesaka skaistuma bloggeri Vienkārši stila triki, ko vērts pamēģināt Vienkārši stila triki, ko vērts pamēģināt RFW SS2018 - Lena Lumelsky RFW SS2018 - Lena Lumelsky Acu ēnu paletes, kuras Tev noteikti jāizmēģina Acu ēnu paletes, kuras Tev noteikti jāizmēģina
Labākie acu konsīleri, kurus iesaka skaistuma bloggeri Labākie acu konsīleri, kurus iesaka skaistuma bloggeri Vienkārši stila triki, ko vērts pamēģināt Vienkārši stila triki, ko vērts pamēģināt RFW SS2018 - Lena Lumelsky RFW SS2018 - Lena Lumelsky Acu ēnu paletes, kuras Tev noteikti jāizmēģina Acu ēnu paletes, kuras Tev noteikti jāizmēģina