Ieteikumi » Padomi

Helovīni - kas tie īsti par svētkiem un kā tiem pareizi saposties

Getty Images

Latvijā Helovīns (vai Helovīni) ir samērā jauni svētki, bet tomēr arī latvieši pamazām pārņem ASV tradīcijas un pērk ķirbjus vai  spocīgas maskas, kā arī lutina savus bērnus ar dažādiem saldumiem. Bet ko tieši simbolizē šī noslēpumainā nakts?

Helovīnam jeb Visu Svēto dienas priekšvakaram, kuru svin naktī no 31. oktobra uz 1. novembri, ir ļoti sena un interesanta vēsture. Svētku pirmsākumi ir meklējami seno ķeltu un druīdu kultūrā, kuriem Helovīns (vai Samains no ķeltu nosaukuma Samhain) nozīmēja ziemas sākumu, kā arī dienu, kad tika nojaukta robeža starp dzīvību un nāvi, un mirušie varēja atgriezties pie dzīvajiem.  Šajos svētkos ķelti dedzināja ugunskurus, veidoja sev apģērbu no dzīvnieku ādas, rotājumus no ragiem, lai cienīgi sagaidītu auksto ziemu un nebaidītos no nāves vai ļaunajiem gariem.

Vēlāk, kad Romas impērija sāka iekarot ķeltu zemes, Helovīns 31. oktobrī tika pārveidots Visu svēto dienas priekšvakarā, bet pašu Visu svēto dienu svinēja 1. vai 2. novembrī. Saskaņā ar baznīcas rīkojumiem, svētkos sāka akcentēt kristiešu svētos nevis pagānu garus, un tādā veidā cilvēkiem joprojām bija palikuši pazīstami svētki, bet ar jaunu ideoloģiju.  Visu svēto diena jeb All Saints Day vai All Hallows Eve arī deva nosaukumu Helovīnam - Halloween.

ASV, kur mūsdienās Helovīns ir ļoti populārs, tradīcijas ieveda īru iebraucēji, kuri atstāja savu dzimteni, bet saglabāja vēlmi svinēt šos svētkus.

 

Tradīcijas

 

Runājot par Helovīna tradīcijām, ir vērts pieminēt slaveno ķirbi - Džeka laternu, bez kura tagad nevar iedomāties svētku dekorācijas visā pasaulē. Ķirbis ar iekšā iedegtu sveci nāk no ķeltu-īru tradīcijas, meklēt ceļu tumsā pēc cilvēka nāves.

Saldumi, konfektes, pīrāgi vai cepumi, mūsdienu uzcienāšana vai izjokošana, ir sena tradīcija, kuras pamatā nāk cilvēku vēlme apmierināt garus, atstājot tiem dažādus gardumus. Cilvēki ticēja, ka šāds svētku mielasts pasargās no garu ļaunajiem jokiem.

Un, protams, kostīmi. Agrāk cilvēki pārģērbās, lai apmānītu garus. Tika izvēlēti baisi un spocīgi tērpi, lai gari nevarētu atšķirt dzīvo no mirušā, un tas pasargāja cilvēkus.

Šīs trīs Helovīna svētku tradīcījas ir aktuālas arī mūsdienās, tikai bez ticēšanas ļaunajiem gariem. Tagad visam pamatā ir izklaidēšanās un jautra laika pavadīšana.

 

Tendences 2017. Kādu kostīmu izvēlēties?

 

Statistika un aptaujas liecina, ka Helovīna vispopulārākie kostīmi ir ragana vai burve, pirāts, vampīrs, betmens, melns kaķis un Disneja princese.  Šie tēli stabili nezaudē savu popularitāti jau vairākus gadus, un var droši apgalvot, ka arī šogad tie būs ļoti aktuāli. Raganas cepure vai vampīra zobi komplektā ar melnu kleitu un sarkanu lūpukrāsu ir lielisks variants pēdējā brīža kostīmam, ja tomēr esi nolēmusi iet izklaidēties. Arī slavenības izvēlas šos tēlus :

 

camilacabellox97/Instagram

Dziedātāja Camilla Cabello kā Disneja princese

 

janelparrish/Instagram

Aktrise Janel Parrish kā Sieviete Kaķene

 

rosannapansino/Instagram

YouTube zvaigzne un autore Rosanna Pansino kā ragana

 

rosannapansino/Instagram

YouTube zvaigzne un autore Rosanna Pansino kā kaķene

 

Ja ir vairāk laika sagatavoties, ir vērts atvērt savu veco skolas vēstures grāmatu, jo Kleopatra, Anna Boleina, Bonija (ja tev ir savs Klaids) vai pat Merilina Monro ir vienmēr aktuāli klasiskie tēli. Mēs noteikti zinām, ka retro look vienmēr izskatās ļoti stilīgi.

 

Katerina W/Twitter

Modele Heidi Klum kā Kleopatra

 

mirandakerr/Instagram

Modele Miranda Kerr kā Merilina Monro

 

Runājot par jaunākām tendencēm, der atcerēties, ka ideju savam tērpam var atrast gandrīz jebkur. Ļoti populāri ir tēli no filmām, piemēram, Brīnumsieviete, Harlija Kvīna, Moāna, Daerenys Targaryen vai Elsa. Šāda veida kostīmi ir lielisks variants ballītei kādā naktsklubā.

 

rosannapansino/Instagram

Rosanna Pansino kā Harlija Kvīna

 

blogilates/Instagram

Cassie Ho kā Brīnumsieviete

 

Gettyimages.com

Kima Kardašjana noteikti ir persona, kura prot tērpties Helovīnu pasākumiem

 

Ja ir vēlme pievērst sev uzmanību, bet negribas lieki tērēties, tad vienkārša maska, kā, piemēram, no Scream vai IT filmas ir optimāls variants. Klauni taču ir tik biedējoši, vai ne?

Klauna kostīms, 74.99$ (www.buycotumes.com)

Scream kostīms, 24.99$ (www.halloweencostumes.com)

 

Un visbeidzot, ja ir iedvesma un dizainera cienīgs noskaņojums, kā arī piekļuve Pinterest lapai, DIY oriģinālie kostīmi no visa, kas atrodams mājās, ir diezgan interesanta ideja, ko var pamēģināt, lai izveidotu savu unikālu tēlu.

Un nevajag aizmirst, ka galvenais kostīma izvēlē vai izveidē ir, lai Tu tajā justos skaista un pārliecināta par sevi.

 

Kā pareizi tīrīt un glabāt Helovīna kostīmu?

 

Saprotams, ka katru gadu gribas kaut ko jaunu, oriģinālu, un, ja budžets to atļauj, var bez sirdsapziņas pārmetumiem nopirkt sev pāris kostīmus dažādiem Helovīna pasākumiem, bet, ja kāds kostīms ir tiešām sirdij mīļš, dārgs un potenciāli nākamgad būs vēlme uzvilkt to vēlreiz, vai arī negribas tērēties, būtu jāzina, kā tieši kostīmu tīrīt un glabāt. Katrs praktiskais latvietis noteikti novērtēs šos padomus.

1. Vispirms, ir jāsaprot, kā mazgāt savu kostīmu, un vai to vispār var mazgāt. Šāda tipa informācija ir pieejama uz iepakojuma, vai arī vari pajautāt pārdevējam.

2. Kostīmus ar dažādiem dekoriem - spalvām, pūkām, akmeņiem, kristāliem, vadiem u.tml., neiesaka mazgāt veļas mašīnā, jo tie var zaudēt formu un savu izskatu. Var pamēģināt mazgāšanu ar rokām siltā ūdenī, izmantojot maigas ziepes. Citus tērpus ir iespējams mazgāt kostīmu veļas mašīnā, bet tikai aukstā ūdenī.

3. Ja uz kostīma gadījies kāds traips, labāk to notīrīt pēc iespējas atrāk, bet ļoti uzmanīgi, jo intensīva berzēšana var sabojāt maigu materiālu un to krāsu. Šādā gadījumā nav vajadzības mazgāt pilnīgi visu kostīmu.

4. Kostīmus ar vadiem vai baterijām ir bīstami slapināt.

5. Ja ir kādas šaubas vai jautājumi, ir vērts aiziet uz tuvāko ķīmisko tīrītavu.

6. Kad kostīms ir tīrs, to var uzmanīgi izgludināt, lai saglabātu tā formu un ārējo izskatu. Vajag atcerēties, ka ne visus materiālus vai papildus detaļas var droši gludināt, ir jāievero instrukcijas.

7. Kostīmus ieteicams glabāt sausā un vēsā vietā, speciālā konteinerī vai iepakojumā. Vēlams kostīmu nelocīt, piemēram, to var pakārt pie kleitām vai pie ziemas apğērba.

8. Kostīma kabatā vai skapī pie tā var novietot lavandas zariņu, krustnagliņas vai piparmētru, lai, pat pēc ilga laika, kostīms būtu svaigs un ar patīkamu aromātu.

 

Mēs novēlam visiem jaukus un spocīgus Helovīna svētkusLasi arī interviju ar cilvēku, kuram oriģināli kostīmi, neparastas maskas un krāsainas parūkas ir ne tikai darbs, bet arī aicinājums - brīnišķīgo Kristinu, kostimi.lv īpašnieci un dibinātāju.​​​​​​

 

 

Lasītākie raksti 2018. gada trendīgākie matu griezumi 2018. gada trendīgākie matu griezumi Lietas, ko negaidīji, būdama gaidībās Lietas, ko negaidīji, būdama gaidībās Slavenību stils - Beyonce Slavenību stils - Beyonce 8 ieteikumi sievietēm ar apjomīgām krūtīm 8 ieteikumi sievietēm ar apjomīgām krūtīm
2018. gada trendīgākie matu griezumi 2018. gada trendīgākie matu griezumi Lietas, ko negaidīji, būdama gaidībās Lietas, ko negaidīji, būdama gaidībās Slavenību stils - Beyonce Slavenību stils - Beyonce 8 ieteikumi sievietēm ar apjomīgām krūtīm 8 ieteikumi sievietēm ar apjomīgām krūtīm