Ieteikumi » Padomi

Pareiza apģērbu kopšana – veids, kā paildzināt to mūžu

Andy Fitzsimon/ unsplash.com

Kā jau solīts, šis raksts būs par dažādu tekstilšķierdu kopšanu. Bet kas īsti tad slēpjas zem vārda “tekstilšķiedras”?  Tās pamatā iedalās divās grupās – dabiskās un ķīmiskās. Daudziem ķīmiskās tekstilšķiedras asociējas ar sintētiku, līdz ar to mēs turamies no šādiem izstrādājumiem drošā attālumā. Bet viss nebūt nav tik traki – sintētika mērenās devās šķiedrai piedod papildus īpašības, kas piedod tai izturību, uzlabo spēju neburzīties un citas labas lietas. Tad nu īsumā par katru.

 

DABISKĀS ŠĶIEDRAS

 

#Vilna

Vilnu parasti iegūst no aitu, kazu, kamieļu un citu dzīvnieku matu seguma. Vilna ir mazburzīga, pakļaujas drapēšanai, bet tai ir zema nodilumizturība, kas pieprasa, lai šķiedras tiktu apvienotas ar sintētiskajām izturības paaugstināšanai.

Vilnu ieteicams mazgāt ar nesārmainiem mazgāšanas līdzekļiem. Šeit tieši laikā būtu meklēt veikalu plauktos speciāli piemērotu līdzekli. Ūdens temperatūrai jābūt apmēram 30 grādu. Vilnas izstrādājumus nedrīkst berzēt, lai tie nesāktu velties. Labāk izvēlies mērcēšanu. Tāpat ieteicams izmantot mazgāšanas maisiņu, kas pasargās izstrādājumus no liekas berzes. Un atceries – vilnas izstrādājumiem jāizžūst, dabīgi notekot!

 

Filip Mroz/ unsplash.com

 

#Kokvilna

Kokvilnu iegūst no kokvilnas krūma. Kokvilna ir gaisa caurlaidīgs materiāls ar augstu siltumizturību, bet izstrādājumi no kokvilnas mēdz rauties un burzīties.

Krāsainu kokvilnu mazgā 30 – 40 grādu temperatūrā, bet balto – 60-90 grādu temperatūrā. Vēlams neizmantot veļas žāvētāju, lai novērstu saraušanos. Gludinot iztur augstu temperatūru. Vēlams gludināt no kreisās puses.

 

#Zīds

Zīdu iegūst no pavediena, kuru saauž zīdtārpiņš. Dabīgais zīds ir mazburzīgs, elpojošs materiāls ar zemu gaismas izturību – tas balē.

Zīda izstrādājumu kopšana nav sarežģīta. Zīdu mazgā 40 grādu temperatūrā tikai ar rokām. Skalojam vēsā ūdenī, kam pievienots pavisam nedaudz etiķa krāsas noturībai un šķiedras gludumam. Ļauj izžūt dabīgi, nežāvējot veļas žāvētājā. Atceries – zīda audums viegli veido pleķus – tie var palikt gan no dezodoranta lietošanas, gan no nejaušiem ūdens pilieniem. Esi uzmanīga!

 

#Lins

Linu iegūst no viengadīga linu auga stiebra. Tā ir izturīga šķiedra, kam nav formas noturības. Lins burzās, tādēļ to mēdz kombinēt ar sintētiskām šķiedrām.

Lins ātri uzsūc un atdod mitrumu. To mazgājam 60-90 grādu temperatūrā, baltu linu droši var mazgāt pat 95 grādu temperatūrā. Linam ir augsta siltumizturība, tāpēc, gludinot to, droši gludekli vari regulēt uz karstāko režīmu. Nežāvē linu veļas žāvētājā, jo tas var sarauties.

 

Erik Witsoe/ unsplash.com

 

ĶĪMISKĀS ŠĶIEDRAS. MAKSLĪGĀS.  (Vienkāršāk sakot, cilvēka veidotas šķiedras no dabīgām izejvielām)

 

#Viskoze

Viskozi iegūst no koksnes skaidām. Tā ir šķiedra, kas neelektrizējas gluži kā dabīgās šķiedras, bet  arī burzās. Viskoze ir ādai draudzīgākā mākslīgā šķiedra!

Viskozi mazgā un kopj līdzīgi kā kokvlinu – mazgājam 40 grādu temperatūrā. Tā ātri žūst. Nežāvējam veļas žāvētājā.

 

#Acetāts

Acetātu iegūst no kokvilnas pūkām. Tā ir mazburzīga šķiedra, kas elektrizējas. Tā slikti uzsūc mitrumu. 

Acetātu mazgā ar rokām aptuveni 30 – 40 grādu temperatūrā. Gludina aptuveni 100 – 110 grādu temperatūrā, bet atceries – acetāts ir termoplastiska šķiedra – tā kūst! Gludini uzmanīgi, karstuma režīmu pārbaudot mazāk redzamā apģērba vietā.

 

MĀKSLĪGĀS ŠĶIEDRAS. SINTĒTISKĀS. (Cilvēka veidotas šķiedras no ķīmiskām izejvielām)

 

#Poliamīds

Poliamīds ir sintētiska šķiedra, kas elektrizējas, bet neburzās. Tai ir augsta nodilumizturība, līdz ar to visbiežāk tiek kombinēta ar vilnu.

Poliamīdu mazgā 40 grādu temperatūrā, drīkst žāvēt veļas žāvētājā. Gludina aptuveni 100 – 110 grādu temperatūrā, zīda režīmā. Tā ir šķiedra, kas kūst.

 

Grace Ho/ unsplash.com

 

#Elastāns ( to sauc arī par likru, spandeksu un poliuretānu)

Šķiedrai ir laba nodilumizturība, elastība un tā ir izturīga pret sviedru iedarbību. Parasti šķiedra tiek kombinēta ar citām.

Līdz ar to, mazgājot jāievēro pārējo piejaukto šķiedru kopšanas nosacījumi. Gludinam prātīgi, jo elastāna šķiedras kūst. (Šeit jāņem vērā elastāna daudzums izstrādājuma sastāvā).

 

#Poliesters (arī saukts par lavsānu)

Poliestera īpašības ir gaužām līdzīgas dabīgo šķiedru īpašībām, bet jāņēm vērā tas, ka poliesters tiek izgatavots no naftas pārstrādes produktiem. Līdz ar to ādai īpaši nedraudzīgs – āda neelpos.

Poliesters mazās devās šķiedrai piedod izturību un samazina tās burzīgumu.

Mazgā poliestera izstrādājumus 40 – 60 grādu temperatūrā. Droši drīksti izmantot veļas žāvētāju, bet, gludinot to, neizvēlies pašu karstāko režīmu.

 

Protams, dabīgās šķiedras ir pati labākā izvēle Tavai ādai un ķermenim. Mūsdienu zinātne izstrādā aizvien jaunus aušanas un apstrādes veidus, kas dabīgo šķiedru padara aizvien patīkamāku un ērtāku ikdienas valkāšanai.

Lai vai kā, atceries, ka apģērbam ir jāsaskan ar Tavu būtību un sajūtu, ko nes! Galvenā esi Tu, nevis tas, ko Tu velc!

 

 

Lasītākie raksti RFW 2019 atklāšana RFW 2019 atklāšana Iepazīsties – akne, kā ar to sadraudzēties? Iepazīsties – akne, kā ar to sadraudzēties? Korsešveidīgās jostas - šīs vasaras revolucionārā tendence Korsešveidīgās jostas - šīs vasaras revolucionārā tendence Jaunie talanti Meringue modes skatē UNDERGROUND Jaunie talanti Meringue modes skatē UNDERGROUND
RFW 2019 atklāšana RFW 2019 atklāšana Iepazīsties – akne, kā ar to sadraudzēties? Iepazīsties – akne, kā ar to sadraudzēties? Korsešveidīgās jostas - šīs vasaras revolucionārā tendence Korsešveidīgās jostas - šīs vasaras revolucionārā tendence Jaunie talanti Meringue modes skatē UNDERGROUND Jaunie talanti Meringue modes skatē UNDERGROUND